Cardiff Kalesi'nden liderlere mesaj

Giriş Tarihi: 6.9.2014

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Irak ve Suriye başta olmak üzere bölgesel meselelere ilişkin ilk olarak önceki akşam Cardiff Kalesi'nde düzenlenen yemekte konuştu.

Türkiye'nin olaylara bakışını net şekilde ortaya koyan Erdoğan muhataplarından lafını esirgemeyerek, tüm konularda daha çok sorumluluk üstlenmeye davet ettiği öğrenildi. Erdoğan liderlerle yaptığı konuşmalarda özellikle 4 ana konuya öncelik verdi. Erdoğan, IŞ İD, Ukrayna, Azerbaycan ve Afganistan konularındaki taleplerini dile getirdi.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE KARŞI STRATEJİ:
"Suriye ve Irak'ta bölgesel güvenlik ve istikrarı tehdit eden şiddet ortamına karşı bütüncül bir yaklaşımla kararlı adımlar atılmalı. Şam rejiminin yaptıklarına seyirci kalınması sonucu bölgede ortaya çıkan kaostan yararlanan terör örgütlerine karşı kapsamlı bir strateji geliştirilmeli."

TATARLAR İZOLE EDİLMEMELİ:
"Ukrayna'nın siyasi bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve milli birliğine desteğimiz sürecek. Baskıya maruz kalan Kırım Tatar Türkleri izole edilmemeli." diyen Erdoğan, Kırım'ın ilhakını "yasadışı" olarak tanımladı.

AZERBAYCAN 'A VERİLEN VAATLER:
NATO'nun Azerbaycan'a verdiği vaatleri yerine getirmesi gerektiğinin altını çizen Erdoğan, "Karabağ sorunu Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü çerçevesinde çözülmeli" diye konuştu.

AFGAN HALKINA DESTEK:
Türkiye'nin Afganistan'a verdiği desteğin süreceğini anlatan Erdoğan, "ISAF'ın görevi bitince Afganistan halkını yalnız bırakmayacağız. ISAF'ın ardından 2015'de başlatılacak "Kararlı Destek Misyonu"nda öncü rol üstleneceğiz" dedi.


CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DÜNYA LİDERLERİNE ÖNEMLİ ÇAĞRILARDA BULUNDU:
1. Şam'a seyirci kalındı, bölgedeki terör örgütleri kaostan yararlandı
2. Ukrayna'da Kırım'ın ilhakı yasadışı. Tatar Türkleri izole edilmemeli
3. NATO'nun Azerbaycan'a verdiği vaatleri yerine getirmesi gerekli
4. Afganistan'da Kararlı Destek Misyonu'nda öncü rol üstleneceğizBUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cardiff Kalesi'nden liderlere mesaj
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN