Darbenin 4 atlısı!

Paralel operasyonunda tutuklanan emniyetçi Saygılı'nın 25 Aralık'ın projesini hazırladığı, Aksoy'un ise uygulayıcı ve fezlekeyi yazan kişi olduğu ortaya çıktı

Hükümeti devirmeye yönelik 25 Aralık operasyonunun dört elebaşı tutuklandı. Bunlardan eski Mali Şube Müdürü Yakup Saygılı'nın operasyonun projesini hazırlayıp çizdiği şemada sözde örgütün liderliğine Bilal Erdoğan'ı oturttuğu, yardımcısı Kazım Aksoy'un uygulayıcı ve fezlekeyi yazan isim olduğu, 2 başkomiser Arif İbiş ve Mustafa Demirhan'ın da dinleme ve izleme ekibine liderlik yaptıkları belirtildi. Şubat 2012'deki MİT krizinin ardından Başbakan'ı takip ve izlemeye alan paralel yapıyla bağlantılı çalışan Saygılı'nın sonrasında hükümeti devirmek için üretilen 25 Aralık operasyonunu hazırladığı fezlekeye yansıdı. Saygılı'nın suç uydurarak ve yolsuzluk bahanesiyle hedefine hükümeti aldığı kaydedildi. Saygılı'nın ayrıca, 25 Aralık fezlekesini de görevden alınması nedeniyle yardımcısı olan Kazım Aksoy'a imzalattığı, izinli emniyet amirlerine paraflattığı ortaya çıktı.

ŞEYTANİ PLAN
Emniyet ve savcılık ifadesinde, soruşturmanın her aşamasından bilgisi olduğunu, bu bilgileri soruşturma savcısı Muammer Akkaş'la paylaştığını söyleyen Saygılı'nın yapılan usulsüz dinleme ve takiplerle ilgili topu savcıya atmaya çalıştığı görüldü. Çünkü savcılar HSYK'dan izin alınmadan yargılanamıyor. Saygılı'nın Ekim ayındaki HSYK seçimini paralel yapının kazanmasıyla savcının yargılanamayacağını, bu yolla kendisinin de ceza almaktan kurtulacağını hesap ettiği anlaşıldı. 25 Aralık fezlekesinde imzası olan Kazım Aksoy'un ise Mali Şube yönetiminin görevden alınması nedeniyle fezlekeyi önce Terörle Mücadele'ye gidip yazdırmaya çalıştığı, imkan bulamayınca İstanbul Adliyesi'nde savcı Muammer Akkaş'la birlikte yazdığı öğrenildi. Bu tespiti, fezleke ile iddianamenin birebir örtüşmesi, ayrıca parafları bulunan emniyet amirlerinin her ikisinin de o tarihlerde izinde olmaları destekledi.

İZLEMEYE LİDERLİK YAPTI
Tutuklanan isimlerden eski başkomiser Arif İbiş'in de Başbakan'ın ikametini, kurduğu teleskopla Avrupa yakasından izlettirdiği ve Nisan 2012'de de Haliç Kongre Merkezi'nde Yasin El Kadıyla ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la olan görüşmesini kayda alarak medyaya servis ettiği belirlendi. Üzerine giydiği siyah tişörtle şov yapan Mustafa Demirhan'ın ise ekibin dinleme ayağını yönlendirdiği ve idare ettiği kaydedildi. Öte yandan paralel devletin 'komiser yardımcılığı' sınavlarında yaptığı usulsüzlüğün belgelenmesinin ardından Adana Emniyetinde görevli 6 komiser yardımcısının rütbeleri sökülerek polis memurluğuna düşürüldü. Konuyla ilgili yurt genelinde 405 komiser yardımcısının rütbelerinin söküldüğü öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbenin 4 atlısı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN