IŞİD'e karşı çekirdek koalisyon

Giriş Tarihi: 6.9.2014

NATO zirvesinde Türkiye'nin de bulunduğu dışişleri ve savunma bakanları toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Kerry, IŞİD ile mücadele için çekirdek bir koalisyon kurulması çağrısında bulundu

NATO zirvesinde ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 10 ülkenin dışişleri ve savunma bakanlarıyla IŞİD tehdidi hakkında bir toplantı gerçekleştirdi. Kerry, toplantıda 10 müttefik ülkeye IŞİD ile mücadele etmek için bir araya gelmeleri ve çekirdek bir koalisyon oluşturmaları konusunda çağrıda bulundu. Kerry'nin çağrıda bulunduğu ülkeler arasında ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Danimarka, Polonya, Kanada, Avustralya ve Türkiye yer aldı. IŞİD tehdidinin ortadan kaldırılması konusunda birlik içinde olunması gerektiğini vurgulayan Kerry, eylül ayının sonlarında düzenlenecek Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısının, IŞİD ile mücadelede izlenecek yol haritasını belirlemek için uygun bir ortam olacağını kaydetti.

KARA OPERASYONU YOK

Kerry ayrıca, Suriye ve Irak'ta etkili olan terör örgütü IŞİD'in ilerleyişinin durdurulması konusunda herkesin hemfikir olduğunu belirtirken, IŞİD'e düzenlenecek herhangi bir kara operasyonu seçeneğinin ise söz konusu olmadığını ifade etti. Herkesin kırmızı çizgisinin kara harekatından uzak durmak olduğunu vurgulayan Kerry, Irak güvenlik güçleri ile bölgede IŞİD'e karşı mücadele eden diğer güçlere destek verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Galler'de geçtiğimiz gün başlayan ve dün de devam eden NATO zirvesinde Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlar açıklanması bekleniyordu. Zirvenin ilk gününde gerçekleştirilen müzakerelerde Rus tehdidi altında bulunan Ukrayna'ya ordu harcaması ve yaralıların tedavi edilebilmesi için ekonomik kaynak oluşturma kararı çıkmıştı. NATO zirvesinin geçtiğimiz gün düzenlenen ilk gününde Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginliğe odaklanan NATO liderleri, dün de Irak ve Suriye'deki terör olayları ile Afganistan'daki sorunlu geri çekilme sürecini masaya yatırdı.

AFGAN SUBAY SIĞINMA İSTEDİ
NATO zirvesine katılan Afgan subay, İngiltere'den sığınma talep etti. İngiliz basınında yer alan haberlere göre, Enayet Berk isimli subay, NATO zirvesinde Afganistan bayrağı taşıyacaktı. Berk'in Londra'daki Heathrow Havalimanı'da , polise, sığınma isteğini bildirdiği belirtildi. Afganistan Savunma Bakanlığı ise Berk'in, heyette yer almadığını bildirdi. Enayet Berk'in İngiltere'den sığınma talebinde bulunduğunu teyit eden Savunma Bakanlığı Sözcüsü Zahir Azimi, olayla ilgili soruşturmanın başlatıldığını belirtti.

TALİBAN: İŞGALE SON VERİN
Afganistan'daki Taliban örgütü, NATO Zirvesi'ne katılan liderlerden, ülkedeki işgale son vermelerini istedi. Örgüt, yaptığı açıklamada, Afganistan'daki mevcut sorunların giderilmesi için tek çözüm yolunun, işgalin sonlandırılması olduğunu bildirdi. NATO'nun Afganistan'daki misyonunda başarısız olduğuna değinilen açıklamada, şunlar kaydedildi: "Taliban, Afganistan halkının özgür iradesiyle mücadeleye devam eden bir harekettir, bu nedenle halkın derdini ve sıkıntılarını en iyi anlayacak da Talibandır."

UKRAYNA'DA TATBİKAT
Ukrayna'da kriz sürerken NATO, ABD ve Barış için Ortaklık ülkelerinin katkıları ile Ukrayna'nın Yavoric kentinde düzenlenecek "Rapid Trident" askeri tatbikatı için hazırlıklar sürüyor. 15 Eylül-26 Eylül arası yapılacak tatbikatta, 15 ülkeden bin 300'den fazla asker katılacak. NATO'nun Ukrayna'ya desteğini gösteren tatbikat, ABD'nin bölgeye ilk kez askeri personel göndermesi açısından önem taşıyor. Öte yandan Rusya'nın, Astrahan bölgesindeki tatbikatı devam ediyor. Tatbikat 7 Eylül'de sona erecek.

UÇAKLARIN GÖSTERİSİ LİDERLERİ MEST ETTİ
NATO Zirvesi'nin ikinci günü savaş uçaklarının alçak irtifadaki tören uçuşuyla başladı. Uçuşa, Polonya'dan Mig 29, Fransa'dan Mirage 2000C, Danimarka, Portekiz ve Hollanda'dan F-16, ABD'den F-15C, Kanada'dan F-18, Almanya'dan Eurofighter, İngiltere'den ise Typhoon tipi savaş uçakları ve Voyager tipi tanker uçak katıldı. Uçuş, İngiliz Hava Kuvvetleri'nin gösteri ekibi Red Arrows'un geçişiyle sona erdi. Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ile ikili bir görüşme gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise etkinliğe katılamadı.

LİDERLER 2016'DA VARŞOVA'DA BULUŞACAK
NATO Devlet ve Hükümet Başkanları zirvenin 28'incisi 2016'da Polonya'nın başkenti Varşova'da yapılacak. Kararı, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski açıkladı. Toplantı Sovyetler Birliği üyesi olan bir ülkede yapılan 4. zirve olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
IŞİD'e karşı çekirdek koalisyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN