CHP'de Kılıçdaroğlu zafersiz kazandı

Kılıçdaroğlu 944 imzayla aday gösterildiği kurultayda 740 delegenin oyuyla genel başkan seçildi ancak ciddi güven kaybına uğradı. 177 imzayla aday olan İnce ise 415 oy alarak, önemli bir başarı elde etti

Giriş Tarihi: 6.9.2014
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 18. Olağanüstü kurultayda 3. kez genel başkanlığa seçildi. Muharrem İnce ile Kılıçdaroğlu arasındaki yarışta çıkan sonuç, delegeden 2015 seçimleri öncesinde 'güvenoyu' bekleyen Kılıçdaroğlu'nun umduğunu bulamadığını gösterdi. Delege partiyi sağa kaydırmakla suçlanan Kılıçdaroğlu'na verdiği oyla 'İnce' mesaj verirken genel başkanlık yarışında ancak 740 delegenin oyuyla genel başkan seçildi. Rakibi Muharrem İnce beklentilerin de üzerinde oy alırken 415 delege tercihini İnce'den yana kullandı. Kılıçdaroğlu'nun aldığı sonuç güven kaybına uğradığı, kurultayın asıl kazananının İnce olduğu yorumlarına neden oldu. Kılıçdaroğlu için 944 delege adaylığı için imza verirken sandıkta bunlardan 204'ü İnce'yi tercih etti. Rakibi İnce kurultay öncesinde imza veren delege sayısı ile oy veren delege sayısının farklı olacağına inandığını söylemişti. Genel başkanlık sınavını zar zor geçen Kılıçdaroğlu bugün de PM listesiyle sınav verecek. CHP liderinin delegeden aldığı sonucun PM seçimlerine de yansıması bekleniyor. Kılıçdaroğlu 2012'deki 34. Olağan Kurultay'da 1164 delegenin oyunu alarak 2. kez genel başkanlığa seçilmişti. İki yıl sonra yapılan olağanüstü kurultayda aldığı sonuç ise 424 delegenin oyunu kaybettiğini ortaya koydu.

'RAKI SOFRALARI'
Seçimden önceki konuşmasında CHP'ye 'elitist parti' diyenler olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Elit olmak ayrı, elitist olmak ayrı. Elitistler var; rakı sofralarında Türkiye'yi kurtarırlar, bunlardan partiyi temizleyeceğim herkes çok iyi bilsin" dedi. İnce, sonuçların açıklanmasından sonra yaptığı konuşmada Kılıçdaroğlu'na imza veren delege sayısıyla çıkan oy sayısına dikkat çekerek bu farkın korku impatorluğunun sürdüğünün işareti olduğunu söyledi. İnce "Yola çıktık yolumuza devam. Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan" diye konuştu. Kılıçdaroğlu ise divan başkanlığınca kesin sonuçların açıklanmasının ardından kürsüye gelerek teşekkür konuşması yaptı. Kılıçdaroğlu "Bu kongreyi başarıyla sonuçlandırdık. Bir bayram havası içinde kongre yapmaktan son derece mutluyum. Sağlıklı bir rekabetin olabileceğini rahatlıkla bir arada tartışabileceğimizi bütün dünyaya gösterdik. Bundan son derece mutluyum. Şimdi hepimize bir görev düşüyor. Gençler meydanlarda slogan atıyorlardı birleşe birleşe kazanacağız diye artık ayrılık gayrılık yok. Birleşe birleşe kazanacağız. Oy versin vermesin bütün delege arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum CHP'ye yakışır bir kurultayı gerçekleştirdiğimiz için" diye konuştu. Kılıçdaroğlu Muharrem İnce'yi kürsüye çağırarak tokalaştı. Kılıçdaroğlu "Biz büyük bir aileyiz. Haklıyız güçlüyüz. Biz demokrasiyi getirdik. CHP her zaman yeni kadrolar yetiştirmek zorundadır" dedi. Kılıçdaroğlu'nun ardından söz alan İnce ise "Beni Yalova'daki seçmen seçiyordu, grup başkanvekilliğinde milletvekilleri oy veriyordu. Ama bugün Türkiye nin dört bir yanından delege arkadaşlarım oy verdi. 24 saat çalışacağım. Sorumluluğum arttı. Gençler yarışacağız, tartışacağız. Ama kavga etmeden sonucu kabulleneceğiz. 1 saat önce Sayın Kılıçdaroğlu benim rakibimdi şimdi rakibim değil genel başkanım" dedi. Kılıçdaroğlu yeniden söz alarak "Yeni bir demokrasi sayfası açtık. Burası Kuzey Kore'nin kurultayı değil. CHP'nin kurultayı" diye konuştu. Teşekkür konuşmalarının ardından Kılıçdaroğlu ve İnce salondan birlikte çıktı.

OY ÇIKMAZSA ÜYELER SİLİNECEK

Kurultayda yürürlük maddesiyle birlikte 5 maddede değişiklik yapıldı. Tüzüğün 19. Maddesinde yapılan değişikliğe göre, bir sandık çevresinde partiye hiç oy çıkmaması halinde ilçe yönetim kurulu, o sandık çevresinde kayıtlı tüm üyeleri silebilecek. Ayrıca internet üzerinden partiye üye olmanın yolu da açıldı.

EL ELE VERİP DELEGELERİ SELAMLADILAR
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, salona Muharrem İnce ve Mustafa Sarıgül'ün ardından girdi. Eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte delegeleri selamlayan Kılıçdaroğlu rakibi İnce ile tokalaştıktan sonra yerine geçti. Ele ele delegeleri selamlayan Kılıçdaroğlu ve İnce yan yana oturdu.
Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığı döneminde parti dışı kalan eski genel sekreter Önder Sav protokolde yer ayrılmasına rağmen delegelerin arasında oturdu. "Muharrem İnce'yi destekliyorum. Her zaman genel başkan avantajlı başlar ama sandıkların dili vardır" dedi.
Kurultayın teması 'Birlik ve kardeşlik' olarak belirlenirken salonda 'Güçlü CHP Güçlü Demokrasi, Güçlü Türkiye" afişleri ve "Atatürk 1, İnönü 2, Ecevit 3. Seninleyiz sakin güç" pankartı dikkat çekti.
Deniz Baykal, İnce ve Kılıçdaroğlu ile tokalaştıktan sonra protokolde oturmak yerine Antalya delegeleri ile birlikte oturmayı tercih etti. Baykal, yine kendisi gibi delegelerin arasında oturan Önder Sav'la karşılaşmamaya özen gösterdi.
Kurultay'a Gezi eylemleri, Soma ve Uludere'de hayatını kaybedenlerin yakınları da katıldı. Gezi'yle ilgili sinevizyon gösterisi yapıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP'de Kılıçdaroğlu zafersiz kazandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN