Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Teşvik, fiyatları düşürdü

Giriş Tarihi: 6.9.2014
Hükümetin, özel okula devam edecek öğrencilere 3 bin 500 TL'ye varan öğrenci desteği özel okul piyasasını hareketlendirdi. Ortalama 10 bin ila 30 bin TL arasında değişen özel okullar teşvikler geldikten sonra öğrenciye başarı ve diğer kriterlere göre yüzde 50'ye varan indirimler yapmaya başladı.

'VELİ İNDİRİM İSTESİN'
Türkiye Özel Okullar Birliği Başkanı Yardımcısı Cem Gülan, "Kimse kalan ücreti ben ödeyemem demesin. Desteğe her öğrenci başvursun sonra okullarla tek tek görüşerek çeşitli indirimler alabilirler. Devletin destek için ayırdığı kontenjan okullara hayat suyu oldu. Veliler arasında fazla bilinmeyen teşvikler gelecek yıllarda özel okullara nefes aldıracak. Veli teşvikten kalan desteği nasıl ödeyeceğini düşünüyor. Benim tavsiyem veliler özel okullarla teker teker görüşsünler. Çeşitli indirimlerden ayrıca yararlanacaklar ve bu şekilde makul rakamlarla çocuklarını özel okulda okutabileceklerdir" dedi.

70 BİN ÖĞRENCİ ARANIYOR

Gülan, ayrıca devletin verdiği bu desteklerin gelecek yıllarda özel okul fiyatlarını düşüreceğini belirterek, "Öğrencinin maliyet birim fiyatı düşecektir. Öğretmen, temizlik ve hizmet giderleri de öğrenci sayısı arttıkça düşecektir" diye konuştu. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ise katıldığı bir televizyon programında, özel okullara devam edecek 250 bin öğrenci için eğitim öğretim desteği kontenjanı verildiğini 70 bine yakın boş kontenjan kaldığını ve başvuru süresinin uzatıldığını söyledi. Avcı şöyle konuştu: "Bu destek için 180 bin 637 başvuru geldi. 8-18 Eylül arasında ek müracaatlar alacağız. 19 Eylül'de kimlerin hak kazandığını ilan edeceğiz. 20-25 Eylül arasında tercihlerini yapacaklar" dedi. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı, TEOG'da da 15 bin 694 ilave kontenjan açıldığını bildirdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Teşvik, fiyatları düşürdü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN