Zirvede mutabakat

İki lider 4 başlıkta mutabakat sağladı: Irak'ta hükümetin ivedilikle kurulması, terör örgütleri ve Şam yönetimiyle ortak mücadele, Suriye'de siyasi dönüşümün gerçekleşmesi, Filistin'de ateşkesin kalıcı olması

Giriş Tarihi: 6.9.2014
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Barack Obama ile beklenen görüşmesini gerçekleştirdi. İki lider sıcak bir atmosferde geçen görüşmede işbirliğinin güçlenerek devam etmesi konusunda fikir birliğine varırken, Ortadoğu'ya ilişkin dört başlıkta mutabakat sağlandı. Erdoğan, NATO Zirvesi için bulunduğu Galler'de son görüşmesini ABD Başkanı Barack Obama ile yaptı. İki lider görüşme öncesinde açıklamalarda bulundu. Erdoğan görüşmenin ana gündem maddelerinin; zirve boyunca ele alınan Suriye, Filistin, Irak, Libya konularının olduğunu belirtti. Erdoğan "Model ortaklık çerçevesinde hassas sürecimiz var" dedi.

"TÜRKİYE KÖPRÜ ÜLKE"
Obama da yeniden görüşme fırsatı bulmaktan mutluluk duyduğunu söyledi. "Türkiye'nin NATO için hem Ortadoğu hem de İslam dünyasına köprü olan bir ülke olarak görüşlerini almayı sabırsızlıkla bekliyorum" diye konuşan Obama, Suriye krizi süresince Türkiye'nin yaptığı insani yardımlardan dolayı teşekkür etti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, iki liderin görüşmesi son derece samimi bir atmosferde gerçekleşti.

IŞİD, SURİYE , IRAK, FİLİSTİN
Edinilen bilgiye göre, iki lider 4 başlıkta mutabakat sağladı. Buna göre, Irak'ta tüm kesimleri kucaklayan bir hükümetin ivedilikle kurulmasının, Suriye'de ise Cenevre Bildirisi doğrultusunda gerçek bir siyasi dönüşüm gerçekleştirilmesinin büyük önem taşıdığına işaret edildi. Bölgedeki kaos ortamından nemalanan IŞİD gibi terör örgütlerine ve Şam rejimine karşı ortak mücadele konusunun da masaya yatırılan konular arasında olduğu belirtildi. Erdoğan ve Obama'nın, Filistin'deki ateşkesi kalıcı hale getirmeye yönelik çabaları destekleme hususunda görüşbirliği içinde oldukları öğrenildi.

'NEW YORK'TA GÖRÜŞELİM'
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Obama; önümüzdeki süreçte de yakın temasta olma, BM Genel Kurulu sırasında New York'ta tekrar biraraya gelme hususunda mutabık kaldı.

"IŞİD'İ ZAYIFLATIP BOZGUNA UĞRATACAĞIZ"
ABD Başkanı Obama, NATO Zirvesi'nin sona ermesinin ardından basın toplantısı düzenledi. Irak Şam İslam Devleti (IŞ İD) örgütünü zayıflatacaklarını, sonunda da bozguna uğratacaklarını söyleyen Obama, "Tıpkı El Kaide'ye yaptığımız gibi" ifadesini kullandı. IŞ İD'in oluşturduğu tehdide karşı ortak mücadelenin önemini vurgulayan Obama, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin bölgeye giderek temaslarda bulunacağını kaydetti.

'ESAD SORUNUN PARÇASI'
İngiltere Başbakanı David Cameron da IŞ İD sorununun nedeninin bir parçasının Beşar Esad olduğuna dikkat çekti. Cameron, "Dolayısıyla sorunun bir parçası olanın, çözümün bir parçası olamayacağını düşünüyorum" dedi. NATO Zirvesi sonuç bildirisinde de Esad rejiminin IŞ İD örgütünün ortaya çıkmasına katkıda bulunduğu belirtildi. Esad rejimi, ülkedeki kaos ve yıkımın sorumlusu olması nedeniyle kınandı. Bildiride, Patriot füzelerinin konuşlandırılmasının NATO'nun Türkiye'nin halkı ve toprağını koruma kararlılığının güçlü bir göstergesi olduğu kaydedildi.

YARIM SAATİ BAŞ BAŞA
Cumhurbaşkanlığı kaynakları, toplam 1 saat 25 dakika süren zirvenin son yarım saatinin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başkan Obama arasında baş başa görüşmeye ayrıldığını belirtti. Başbaşa görüşme öncesinde heyetlerarası görüşmenin yapıldığı bölümde Erdoğan'a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcılığına atanması beklenen Büyükelçi İbrahim Kalın eşlik etti. Obama'nın yanında ise Dışişleri Bakanı John Kerry hazır bulundu. Erdoğan NATO Zirvesi için bulunduğu Galler'den, dün saat 19.55'te hareket eden özel uçak "TUR" ile Türkiye'ye döndü.

"GÜLEN'İ ABD'DE BARINDIRMAYIN"
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Obama arasındaki kritik görüşmede ele alınan konulardan biri de Paralel yapının faaliyetleri oldu. Edinilen bilgiye göre, Erdoğan görüşmede, Paralel yapı ile ilgili bazı konuları Obama ile paylaştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Paralel yapının lideri konumunda bulunan ve Pensilvanya'da yaşayan Gülen'in Türkiye'ye gönderilmesi ya da ABD'den çıkarılmasını istedi. Erdoğan'ın Obama'ya, "Ülkenizde barındırmayın" mesajı verdiği öğrenildi. Erdoğan, NATO Zirvesi için Galler'e giderken uçakta gazetecilere yaptığı açıklamada konuyla ilgili şunları kaydetmişti: "Casusluk örgütü kurmuşlar. Merkezi de Pensilvanya... ABD'ye 'Madem stratejik ortağız ya deport edin ya da bize verin diyoruz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Zirvede mutabakat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN