Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hedef, küresel güç Türkiye'

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından kurulan 62. Hükümet TBMM'den güvenoyu aldı. Böylece yeni hükümetin kurulmasına ilişkin anayasal prosedür tamamlanmış oldu. Davutoğlu, hükümetin hedefini "küresel güç Türkiye" olarak açıkladı.

KILIÇDAROĞLU YOK

Meclis Genel Kurulu, güven oylaması gündemi ile TBMM Başkanı Sadık Yakut Başkanlığı'nda toplandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oylamaya katıldı. Kurultay toplayan CHP'nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Genel başkanı Selahattin Demirtaş oylamaya katılmadılar.

SİSTEME GİREMEDİ

Güvenoylası açık oyla yapıldı. Bakanlar Kurulu sırasında oturan Davutoğlu, parmak izi ile çalışan elektronik sisteme giremedi. Davutoğlu'nan hemen yanında oturan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç yardımcı oldu. Yine sisteme girilemeyince pusula göndererek oy kullandı. 439 milletvekilinin katıldığı oylamada 133 ret oyuna karşılık 306 oy aldı. Anayasa gereği bir hükümetin güvenoyu alması için gereken 276 rakamı geçildiği için 62'nci Hükümet güvenoyu almış oldu. Oylamaya parti grubuna mazeret bildiren AK Parti'den 4 isim katılmadı. Bakanlar Kurulu sıralarında oturan Bakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve İçişleri Bakanı Efkan Ala ise milletvekili olmadıkları için oy kullanamadı. Sonucun açıklanmasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu kürsüye gelerek bir teşekkür konuşması yaptı. Tarihin olağanüstü bir hızla aktığını ve ülkelerin bu hızın dinamiğini anlayarak politikalar geliştirmekle yükümlü olduğunu belirten Davutoğlu, "62'nci Hükümet'in yaklaşımı bu akışı doğru okumak, tarihten aldığımız vizyonla birleştirerek, Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'te Türkiye'yi küresel bir güç haline getirmektir" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hedef, küresel güç Türkiye'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN