Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıç'ın 'paralel'le imtihanı

Kendi içindeki 'paralel yapılanma' iddialarını araştırmayan Anayasa Mahkemesi'nin yeni adli yıldaki ilk gündemi, özel yetkili mahkemelerin geleceğini belirleyecek başvuru olacak

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Anayasa Mahkemesi (AYM), "Paralel Yapı" ile ilk sınavını, özel yetkili mahkemeleri kaldıran yasanın iptali istemiyle açılan davada verecek. AYM, gündeminde kendisi de kaldırılan özel yetkili İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin "özel yetkili mahkemeler kapatılmasın" başvurusunu 11 Eylül'de ele alacak. Kendi içindeki "paralel yapılanma" iddialarını, bu iddiaları gündeme getiren listelerin isimsiz ve imzasız olması nedeniyle araştırmayan Anayasa Mahkemesi'nin yeni adli yıldaki ilk gündem maddesi "özel yetkili mahkemeler" olacak. AYM, 11 Eylül'deki ilk toplantısında, verdiği kararlar ve uygulamaları kamuoyunun farklı kesimlerinde sıkça ve uzun süre tartışılan "Terörle Mücadele Kanunu 10'uncu Madde ile Yetkili Mahkemeler"i kaldıran yasa değişikliğinin iptali istemini görüşecek. Özel yetkili mahkemelerin görevlerini normal yargılama makamı olan ağır ceza mahkemelerine bırakan yasanın iptali istemiyle ilgili davayı Ergenekon davasına bakan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi açmıştı. Kendisi de iptalini istediği bu yasayla kaldırılan 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin, kapatılma aşamasında yaptığı başvuru Anayasa Mahkemesi'nin "ilk incelemesi"nden geçmişti. Yani AYM, hukuken varlığı tartışılan 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin başvurusunda usul eksikliği bulmamıştı. Dosya AYM raportörünün raporunun ardından Başkan Haşim Kılıç'a gitmiş, Kılıç da iptal başvurusunu gündeme almıştı. Yüksek Mahkeme, iptal kararı verirse özel yargılama sistemine geri dönüş yolu açılacak. İptal isteminin reddi halinde, özel yetkili mahkemeler kaldırıldıktan sonra açılan normal ağır ceza mahkemeleri görevlerine devam edecek.

15 GÜN SINIRI DA GÜNDEMDE
İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi, Ergenekon davası sanıklarının tahliyelerinin yolunu açan "15 gün içinde gerekçeli karar yazma" kuralının da iptalini istemişti. Bu başvuru da 11 Eylül'de görüşülecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıç'ın 'paralel'le imtihanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN