Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Milli iradeye bakış değişecek'

Davutoğlu, hükümetinin aldığı güvenoyunun ardından AK Parti kurmaylarına "Yeni Türkiye'yi" anlattı: Bu devletimizin milletle bir bütün halinde yeniden tanzim edilme arayışıdır

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu, yeni hükümetin güvenoyu almasının ardından AK Parti Genel Merkezi'nde milletvekillerine bir teşekkür yemeği verdi. Davutoğlu, buradaki konuşmasında "Çok kritik, sınavlarla dolu bir 2013'ten geçtiktiklerini" belirterek, 2014'te yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden "Tek bir yürek, tek bir akıl, tek bir zihin olarak girdik. İki sınavı da geçtik" dedi. Davutoğlu özetle şunları söyledi:

BAŞI DİK ÇIKTIK:
Dışa dönük mücadelede muhatabımız olan ve bu mücadeleyi mayınlı bir tarlaya dönüştürmeye çalışan çevreler, beklediler ve ümit ettiler ki biz içe dönük bir mücadeleye girelim ve kendi içimizde bir şekilde özgüvenimizi sarsan, enerjimizi tüketen bir mücadele alanına yönelelim.

ANLAMADIKLARI BİR RUH VAR:
Beklediklerinin tam aksi oldu. Çünkü onların bilmedikleri ve anlamadıkları bir başka ortak ruh var AK Parti kadrolarında. Hep kendileri için küçük mansıplar (makamlar), mevkiler uğruna kardeşin kardeşe düşeceğini, AK Parti içinde ihtilaflar yaşanacağını hesap ettiler, ümit ettiler. Bütün bu beklentileri boşa çıkardık.

EN KRİTİK 15 GÜN:
Güzel bir başlangıç oldu, onu gerçekleştirdik ama sonrasında, son 15 gün içinde açık söyleyeyim, eminim bundan 10, 20, 50 sene sonra Türk siyasi hayatını yazanlar, belki de en kritik dönemi, bu 15 gün içinde yaşananlar olarak zikredecekler. Çünkü çok büyük başarılara imza atmış bir kadronun, ortak akıl, vicdan ve ahlakının tarih sahnesine çıktığı bir 15 gün yaşadık.

ZAYIF OMUZLARIMA YÜKLEDİNİZ:
İstişare süreçlerinin neticesinde bu ağır sorumluluğu bendenizin zayıf omuzlarına yükleme kararı verdiniz. Tarihin bu çetrefil döneminde hiçbir omuz böyle bir sorumluluk karşısında yeterince güçlü değildir. Yeter ki o omuzu sağından ve solundan destekleyen başka omuzlar olmuş olsun. Eğer başka omuzlar varsa ve omuzlar bir saf halinde araya hiçbir fitneyi sokmayacak şekilde yan yana gelmişse, işte o zaman her omuz o yükü kaldıracak gücü kendinde bulur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Milli iradeye bakış değişecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN