Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'nin kırmızı çizgisi sınırda savaş

Almanya Kürt Bölgesel Yönetimi'ne silah yardımı kararı aldı, NATO da Bağdat yönetimine silah desteğini gündeme getirdi. Türkiye'nin önceliği ise sınırda çatışma çıkmaması

Giriş Tarihi: 7.9.2014
Deutschewelle'nin haberine göre Alman hükümetinin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne silah yardımında bulunma kararına ilk başta 'temkinli' yaklaşan Ankara, Almanya'nın kararına benzer bir yaklaşımın İngiltere'de düzenlenen NATO zirvesinde de gündeme gelmesi ihtimaline karşı özel bir dosya hazırlamıştı. Aslında bu dosyada neler olduğunun ipuçlarını dünya kamuoyu, Obama ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesinin ardından öğrendi. Irak-Şam İslam Devleti'ne karşı bir gönüllüler koalisyonu oluşturulması ve Bağdat yönetimine silah verilmesi fikrine karşı çıkan Erdoğan, silahların kontrolsüz kalabileceğini, Irak'taki mezhep çatışmasını körükleyebileceğini, dahası Türkiye'deki çözüm sürecini baltayabileceği ihtimalini gündeme getirdi. Peki, Türkiye IŞİD'le mücadelede nasıl bir strateji planlıyor? Türk diplomatik kaynaklar, Türkiye için temel önceliğin 49 diplomatik personelin serbest kalması olduğuna dikkat çekip, bu konuda NATO müttefiklerinin desteği daha da artırmasınının istendiği belirterek, Türkiye'nin mevcut durumda IŞİD'e karşı yapılabilecek her şeyi yaptığının altını çiziyor. Ankara, Almanya'nın Kürt Bölgesel Yönetimi'ne başladığı silah sevkiyatını da yakından takip ediyor. Silahların, Kürtler tarafından 'dikkatli kullanılması' için Kürt Bölgesel Yönetimi ile 'gerekli irtibatın' sağlandığını anlatan Türk diplomatik kaynaklar, "Tek beklentimiz, silah sevkiyatının Irak'ın istikrarına katkıda bulunacak şekilde değerlendirilmesi' yorumunu yapıyor.

BÜYÜK GÖÇ SORUNU

Türkiye-Irak Dostluk Derneği Başkanı Mehmet Kapkiç ise başka bir soruna dikkat çekiyor. Deutsche Welle'ye "Irak'ta büyük bir göç sorunu var. Ve bu sorun, kış bastırmadan halledilmeli" diyen Kapkiç, IŞİD'in ele geçirdiği bölgelerde yaşayan Şiilerle ilgili çok ciddi güvenlik sıkıntısı yaşandığına dikkat çekiyor. Kapkiç, sadece Kürt bölgesinde 1 milyonun üzerinde mülteci olduğunu ve bunların sayısının her geçen gün arttığını anlatıyor. Türkiye'ye kaçan Ezidilerin sayısının da gün geçtikçe artacağı hesabını yapan Kapkiç, Türkiye-Irak Dostluk Derneği olarak, özellikle Türkiye sınırına sığınan Iraklılar için 'geçiçi köyler' oluşturulmasını önerdiklerini belirterek, "Onlara birer büyükbaş hayvan sağlandığında gerekli yardımın yapılabileceği görülebilir" değerlendirmesini yapıyor.

KÜRTLER VERİLEN SİLAHLARI BİRBİRLERİNE ÇEVİREBİLİR
Alman hükümetinin Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne silah yardımında bulunma kararı gerek medyada gerek muhalefet cephesinde yoğun bir şekilde tartışılıyor. Tartışma noktalarından biri de silahların müttefik ülke Türkiye'ye çevrilmesi riski. Kürtler ve Ortadoğu üzerine çalışmalarıyla tanınan Viyana Üniversitesi'nden siyaset bilimci Thomas Schmidinger, silahların PKK'nın eline geçerek, Türkiye'ye çevrilmesi ihtimalini gerçekçi bulmuyor. Schmidinger, bölgede IŞİD'e karşı savaşan 3 grubun; Celal Talabani'ye bağlı Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB), PKK ve Barzani'ye bağlı Kürdistan Demokratik Partisi (KDP) olduğunu aktarıyor. KYB ve PKK'nın çatışmalarda etkin olduğunu ve IŞİD örgütüne büyük kayıplar verdirdiğini belirten uzman, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin askeri gücü KDP'nin ise daha geri planda kaldığını ileri sürüyor.

PKK-KDP ARASI GERİLİM

Schmidinger "Son yıllarda AK Parti ve Barzani'nin KDP'si arasında bir yakınlaşma var. Bu nedenle KDP'ye gönderilen silahlar Türkiye için bir sorun teşkil etmeyecektir. Ancak bölgesel baktığımızda KDP'nin PKK ve KYB'ye karşı da silahlandığını rahatlıkla söyleyebiliriz" diyor. Schmidinger, PKK'nın, İŞİD'e karşı gösterdiği direnç ile birlikte popülaritesinin arttığını, bunun da KDP'yi rahatsız ettiğine dikkat çekerek, gelecekte PKK ve KDP arasındaki gerilimin artabileceği uyarısında bulunuyor.

DEUTSCHEWELLE
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'nin kırmızı çizgisi sınırda savaş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN