Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Arınç'tan flaş açıklamalar

Arınç, 10 işçinin ölümüyle sonuçlanan asansör faciasıyla ilgili olarak Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun görevlendirileceğini açıkladı.

Giriş Tarihi: 8.9.2014 17:34 Güncelleme Tarihi: 8.9.2014 18:15

Hükümet sözcüsü Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. İşte Arınç'ın açıklamalarından satırbaşları;

- Asansör faciasında hayatını kaybedenler için büyük üzüntü duyduk. Onlara Allah'tan rahmet, yakınlarına ve milletimize başsağlığı diliyorum. Çalışma Bakanımız olay sonrasında derhal olay yerine intikal etmiştir. Adli soruşturma başlatıldı. Adli soruşturma devam ediyor. Ayrıca idari açıdan da olay soruşturuluyor.

TEFTİŞ KURULU GÖREVLENDİRİLECEK

- Öncelikle adli soruşturmaya bir müdahalemiz söz konusu değildir. İdari soruşturma hem valiliğimiz hem de ilgili kurumlar tarafından başlatılmış ve devam etmektedir. Sayın Başbakan da Başbakanlık Teftiş Kurulu'nu görevlendirecektir.

- Bu bir iş kazası olduğuna göre hayatlarını kaybeden yurttaşlarımız için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığımız neler yapabilir, bunları da konuştuk. Ölüm geliri, ölüm aylığı ve diğer ödemelerin yapılmasına karar verildi.

EN ÇOK ÖLÜMLÜ KAZA İNŞAAT SEKTÖRÜNDE

- Hayatını kaybetmeler noktasında, iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda uzun uzun tartıştık. En çok ölümlü kaza inşaat sektöründe oluyor. Nakliyat ikinci sırada geliyor. Sonra maden sektörü geliyor.

- Neresinden bakarsak bakalım ölümlü sonuçlanan kaza ile karşı karşıya geldik. 'Ne iş versen yaparım abi' dönemi geçti. Mesleki yeterlilik sertifikası almayanların o sektörde çalışmaması kanaatindeyiz. Mesleki yeterlilik konusunda ciddi adımın atılmadığı görülmüştür. Mesleki yeterlilik kurumuna eğitimlerle ilgili kaynak aktarılacaktır. Mesleki yeterlilik kurumunun çalışması kararı verilmiştir.

ŞEHİT SAYILMASI MÜMKÜN DEĞİL

- Sayın Başbakanımızın Konya ziyaretleri sırasında İstanbul'da yaşanan olayla ilgili olarak açıklaması oldu. Hepimiz üzüntü içerisindeyiz. Bu olayda hayatını kaybedenlerin şehit sayılması gibi bir durum söz konusu değil. Şehitlik kavramının neleri kapsadığını biliyoruz. Sayın Başbakanımız işin dini, manevi boyutunu dikkate çekmek için şehit sayılabileceğini söylemiştir.

IŞİD'E KARŞI ABD İLE İŞBİRLİĞİ


- ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ile yapılan görüşmelerde diğer konuların yanı sıra Suriye ve Irak bağlamındaki güvenlik durumu ve bölgemizdeki tehditler ile işbirliği imkanları da tüm yönleriyle ele alınmaktadır.

GÜLEN'İN İADESİ

- Neler konuşulduğu konusunda birebir bilgimiz yok. Bu konuda hükümetimizin de Sayın Cumhurbaşkanımız da sözleri herkesin malumudur. Biz tüm mücadelemizi hukuk çerçevesi içinde yapacağız. Bunun dışında kimse bizden bir şey beklemesin. Başka ülkelerin de beklediğini sanmıyorum. Türkiye'deki yapılanma ile ilgili ABD'nin isteyeceği şey eldeki bilgi ve belgelerin ulaştırılmasıdır.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Arınç'tan flaş açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN