Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ev İmamını HSYK üyesi yaptılar'

Giriş Tarihi: 8.9.2014

Hakimler Savcılar Yüksek Kurulu seçimlerine hazırlanan Yargıda Birlik Platformu sözcüsü ve Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden: "Paralel yapı, mahalle imamını Yargıtay üyesi, ev imamını HSYK üyesi yaptı. Yargının bu yapıdan kurtulması artık hükümet değil memleket meselesidir."

22 Temmuz'da başlayan emniyet operasyonları ile birlikte yargıdaki paralel örgütlenme bir kez daha gündeme geldi. Paralel yapının ipuçları yargının en üst kademelerine kadar ulaşırken, soruşturma izinlerinde yaşanan tıkanma, Ekim ayında yapılacak HSYK seçimlerinin önemini bir kat daha arttırdı. HSYK'daki paralel yapı hakimiyetini kırmak ve yargı bağımsızlığı için yola çıkan Yargıda Birlik Platformu (YBP), seçimlere bir ay kala yaptığı önemli açıklamalarla yargıyı ele geçirmeye çalışan paralel örgütü bir kez daha deşifre etti. YBP'nin sözcülüğünü üstlenen sosyal demokrat aday Ankara Cumhuriyet Savcısı Abbas Özden ile yargıdaki paralel yapının izlerini ve HSYK seçimlerini konuştuk.

HATA YAPILDI HSYK PARALEL'E TESLİM EDİLDİ
-Geçmişte yargıda sol- jakoben bir vesayet sisteminden bahsedilirdi. 2010 referandumundan sonra paralel vesayet sisteminden bahsetmeye başladık. Nerede hata yaptık?
Ben hem YARSAV'ın hem de Yargı-Sen'in kurucu üyesiyim ve sosyal demokratım. 2010 HSYK seçimlerinde de adaydım. 2010 Anayasa referandumundan sonra HSYK yasa değişikliği bir umut olmuştu. Ancak o dönemde "bir kişi bir adaya oy versin" şeklinde bir itiraz vardı. İnanın yasa o şekilde çıksaydı bu sıkıntıları hiç yaşamayacaktık. Çarşaf liste usulüne dönülünce çoğulcu yapı olma ihtimali ortadan kalktı. Yargıda Birlik Platformu (YBP) olarak listede çoğulculuğu sağlayarak 2014 seçimlerinde aynı amaca ulaşmaya çalışıyoruz.

-Sosyal demokratsınız ve YARSAV kurucususunuz.Bazı çevreler sizin YBP üyesi olmanızın bir çelişki olduğunu söylüyor. Sizce bir çelişki var mı?
Söylenti çok oluyor. Biz ne olduğumuzu biliyoruz. İnanın sosyal demokratı, milliyetçisi ve muhafazakarıyla YBP'deki herkes kendi farklılığı ile orada. Hepimiz uzlaşabilir insanlarız. Keşke aday tanıtım toplantımızı görseydiniz. Birlik beraberliği görmenizi isterdim.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Ev İmamını HSYK üyesi yaptılar'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN