Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan, IŞİD önlemlerini görüştü

Giriş Tarihi: 9.9.2014

ABD Başkanı Obama, IŞİD ile mücadelede yeni bir strateji hazırlığı sürdürürken Savunma Bakanı Ankara'ya geldi. Bakan Chuck Hagel'in görüşmelerinde Ukrayna'daki durum da masaya yatırıldı

ABD Başkanı Barack Obama, IŞİD'e karşı ortaya konacak mücadele stratejisi için Savunma Bakanı Chuck Hagel'ı Ankara'ya gönderdi. Hagel, Türkiye'nin görüş ve önerilerini Obama'ya iletmek için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı Özel'i ziyaret etti. Erdoğan'ın NATO Zirvesi'nde Obama ile görüşmesinde IŞİD'le mücadele de konuşulmuştu. Obama IŞİD'e karşı bölge ülkelerinin de içinde olduğu bir koalisyon kurulması gerektiğine işaret etmişti. Obama zirvenin ardından Savunma Bakanı Hagel'i IŞİD'e karşı atılacak ortak adımların belirlenmesi için Türkiye'ye gönderdi. ABD'nin IŞİD stratejisi IŞİD'in kontrol altına alınmasından çok geriletilerek yok edilmesine dayanıyor. Obama yönetimi atılabilecek adımlar üzerinde çalışırken, diğer ülkelerin görüş ve önerileri de stratejiye dahil edilmek üzere Obama'ya aktarılıyor. Başkan Obama'nın yarın IŞİD'e karşı ortaya konacak mücadele stratejisini açıklaması bekleniyor.

DESTEK İSTEDİ

Hagel bu kapsamda Ankara'da dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bir araya geldi. Hagel her üç görüşmede de ABD'nin IŞİD'le mücadele stratejisine katkı sağlaması için destek istedi. Türkiye'nin görüşleri Hagel tarafından tek tek not edilirken, Hagel Ankara'nın tespit ve önerilerini Başkan Obama'ya aktaracak. Başbakanlık'taki görüşmelerde ayrıca Irak'ta kurulacak güvenilir ve kapsayıcı yeni hükümet konusu da gündeme geldi. Diğer yandan NATO'nun Ukrayna'ya acil müdahale birliği gönderme planı da ele alındı. Hagel, Erdoğan ve Davutoğlu'nun açıklamalarını ABD Başkanı Obama'ya iletmek üzere bir dosya hazırladı.

CAMERON: TÜRKİYE ENDİŞE DUYUYOR
İngiltere Başbakanı David Cameron, Türkiye'nin yanıbaşındaki IŞİD tehdidinden endişeli olduğunu söyledi. NATO Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüğünü anımsatan Cameron, "Türkiye, sınır güvenliğini daha da artırmak için birçok adım attı ve yardım etmemiz için bizimle askeri ve istihbarat konularında işbirliği yapmak istiyor" dedi. Amerikan New York Times (NYT) gazetesi ise üst düzey ABD'li yetkililere dayanarak, Obama yönetiminin Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı yürütmeye hazırlandığı operasyonun tamamlanmasının üç yılı bulabileceğini yazdı. Gazete, operasyonun 'emsali' bulunmadığını, insansız hava araçlarıyla sınırlı kalmayacağını, Afganistan savaşından farklı olarak da kara unsurlarını içermeyeceğini yazdı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan, IŞİD önlemlerini görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN