Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AYM'den flaş Mansur Yavaş kararı

Anayasa Mahkemesi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde CHP’den aday olan Mansur Yavaş’ın itirazını reddetti.

Giriş Tarihi: 9.9.2014 12:22 Güncelleme Tarihi: 9.9.2014 15:16
Anayasa Mahkemesi (AYM), 30 Mart 2014 tarihinde yapılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinde CHP'den aday olan Mansur Yavaş'ın, YSK kararına yaptığı itirazı reddetti. Karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.

30 Mart 2014'te yapılan seçimlerde CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı olan Mansur Yavaş', Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptal edilmesi talebinin reddine ilişkin YSK kararının serbest seçim, adil yargılanma hakları ile ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini ileri sürerek, AYM'ye başvuruda bulundu.

Yavaş'ın başvurusunu inceleyen AYM, başvurunun, 'konu bakımından yetkisizlik' nedeniyle kabul edilemez olduğuna, oybirliğiyle karar verdi.

AYM'nin Resmi gazete'de yayımlanan kararının 'Gerekçe' kısmında, "başvurucuların ihlal iddiasının konusu, Anayasa'da güvence altına alınmış ve Sözleşme kapsamında olan temel hak ve özgürlüklerin koruma alanı dışında kalmaktadır" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYM'den flaş Mansur Yavaş kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN