Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darbe davası

İstanbul'da Taksim Gezi Parkı eylemlerinde gözaltına alınan Çarşı üyesi 35 kişi için "darbeye teşebbüs" suçlamasıyla müebbet hapis cezası isteniyor

Giriş Tarihi: 9.9.2014
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu Cumhuriyet Savcısı Adem Meral, Beşiktaş'ın taraftar grubu Çarşı'nın liderlerinin de aralarında bulunduğu 35 kişi hakkında Gezi eylemlerinde "Hükümeti yıkmaya teşebbüs" suçlamasıyla iddianame hazırladı. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen 53 şüphelinin yeraldığı iddianamede 9 polis müşteki olarak yer aldı. Şüphelilerden Çarşı kurucularından "Sarı Cem" lakaplı Cem Yakışkan ile Çarşı'nın pankartlarını hazırlayan "Deve Erol" lakaplı Erol Özdil ile Halil İbrahim Erol, Numan Bülent Ergenç, Hakan Tezel ve Ayhan Güner yer aldı. Özdil, Yakışkan ve Ergenç hakkında "Hükümeti yıkmaya teşebbüs suçundan ağırlaştırılmış müebbet", "Silahlı suç örgütü kurmak" suçundan ise 6 yıla kadar hapis cezası istendi. Diğer şüpheliler hakkındaysa "Hükümeti yıkmaya teşebbüs" suçlamasının yanı sıra "Çarşı liderlerinin kurduğu silahlı örgütün üyesi olmak", "Kamu görevlisine direnmek", "Kanuna aykırı toplantı ve gösteri düzenleme" ve "Ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarında ceza istendi. İddianamede şüphelilerin asıl amacının darbe olduğu, otorite zaafiyeti yaratmak için Beşiktaş'taki ve Ankara'daki Başbakanlık Çalışma Ofisi'ni işgal etmeye çalıştıkları kaydedildi. Yabancı gazetecilerin görüntülemesi sağlanarak, Arap Baharı imajı oluşturulmaya çalışıldığı ifade edilen iddianamede yer alan detaylar şöyle:

'PARK UMRUMDA DEĞİL'
Telefon dinlemelerine "Park mark benim umrumda değil", "Bana ne, yemişim AVM'sini de, Gezi Parkı'nı da ağacını da, ihtilâl başladı", "Bu hükümeti düşüreceğiz", "Başbakanlık konutuna saldırı olacak bugün", "Bu bir iç savaşa dönüşebilir", "Gösterilerde ölen olursa toplumsal refleks daha çok artar" ifadeleri yansıdı. Numan Bülent Ergenç'in evinde tabanca ve mermi bulundu. Şüpheli arkasına aldığı kitleyi Başbakanlık Ofisi'ne doğru yönlendirdi. Ergenç bıçaklanmasını polisin yaptığını söyleyerek konuyu saptırmaya çalıştı, gösterire molotof atanların sivil polis olduğunu söyleyip kitleleri harekete geçirmeye çalıştı. Erol Özdil meşale ve gaz bombaları temin etti, pankart ve flamaları hazırladı. Halil İbrahim Erol'un evinde uçaksavar, M16 ve kaleşnikof fişekleri bulundu. Koray Yalnız telefon görüşmelerinde "Başbakanlık Konutu önünde eylem yaptıklarını, Beşiktaş Stadı önündeki inşaatta kullanılacak dozeri ve bir TOMA'yı ele geçirdiklerini" söyledi. Yalnız sorgusunda konuşmaların "Kız arkadaşına hava atmaya" yönelik olduğunu söyledi. Atay Kesik de yaptığı bir telefon görüşmesinde "Cem Yakışkan, Ankaralı Ayhan isimli bir şahıstan 24 bin lira aldı, para gösterileri organize etmek için verildi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe davası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN