CHP AYM'den eli boş döndü

Giriş Tarihi: 10.9.2014
Anayasa Mahkemesi, önemli kararlara imza attı. Mahkeme, muhalefetin Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı'ndan istifa etmesi yönündeki başvurularını reddetti. AYM bunun yanı sıra CHP'nin Ankara Büyükşehir adayı Mansur Yavaş'ın Ankara'daki seçimlerinin yenilenmesine yönelik yaptığı itirazları da kabul edilemez buldu.

CHP UMDUĞUNU BULAMADI

Mahkeme başvurunun "kişi yönünden yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez olduğu sonucuna vardı. Kararda "Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adaylığına ilişkin YSK kararları nedeniyle güncel ve kişisel bir hakkı doğrudan etkilenmeyen başvurucunun, bireysel başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır" denildi. Mahkeme CHP'li Atilla Kart ile avukat Sabri Ergül'ün benzer bir başvurusunu da reddetti. Kart "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı görevlerinden ayrılmamasının hukuk ihlali olduğu gerekçesiyle" bireysel başvuru yapmıştı. Avukat Ergül ise Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından milletvekilliğinin sona erdiği gerekçesiyle TBMM ve AK Parti üyeliği sicilinden çıkarılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurmuştu.

'KONGRE DE HUKUKA UYGUN'
Mahkeme, "Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın, seçim sonuçları kesinleşmesine rağmen AK Parti Genel Başkanlığı görevinden ayrılmadığı, bu durumda partinin 1. Olağanüstü Kongresi'nin yapılmasının hukuka aykırı olduğu" iddiasıyla yapılan başvuruyu da reddetti. Mustafa Ekici'nin başvurusu "konu bakımından yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez bulundu. AYM, 30 Mart yerel seçimleri sonrası Ankara'daki seçim sonuçlarına itiraz eden CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mansur Yavaş'ın başvurusunu da karara bağladı. Mahkeme, başvurunun "konu bakımından yetkisizlik" kapsamına girdiğini belirterek, kabul edilemez olduğuna karar verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CHP AYM'den eli boş döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN