Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Süreç işliyor dikkatli olun

Giriş Tarihi: 10.9.2014
Haftasonu MİT'le görüşen HDP heyeti, ardından gerçekleşen İmralı ziyareti sonrası Kandil ve Erbil'e gitti. HDP heyeti 5 saatlik İmralı ziyaretinden 5 önemli mesajı Kandil'e iletti. Buna göre yol haritası sonraki görüşmede paylaşılacak. Diğer taraftan sürecin Başbakanlığa bağlanması önemli bir adım. Kandil'e "Devlet heyeti ile görüşmeler sağlıklı ilerliyor" mesajını gönderen Öcalan, "Önümüzdeki günlerde pratik, somut adımların atılması mümkün olacak" mesajını verdi. HDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında yer aldığı heyet dün Habur'dan Kuzey Irak'a geçti. Kandil'de örgüt yöneticileri ile görüşen heyet bugün de Erbil, Süleymani'ye de bir dizi temasta bulunacak.

İMRALI'DAN 5 MESAJ
HDP heyeti İmralı' görüşmesi sonrasında 5 önemli mesajı Kandil'e iletti:
- BİR SONRAKİ GÖRÜŞMEDE: Heyetin yol haritasına ilişkin ayrıntıları sonraki görüşmede paylaşılabilir.
- BAŞBAKANLIĞA BAĞLANMASI ÖNEMLİ: HDP de hükümetle görüşmeleri aksatmadan sürdürmeli.
- SAĞLIKLI İLERLİYOR: Heyetle sonraki görüşmeler daha çok yol haritasının esas, usullerini kapsıyor. Provokasyona dikkat edilmeli.
- MÜZAKERE HEYETİ: Demokratik müzakere heyeti oluşturulması süreci hızlandırır.
- SOMUT ADIMLAR YAKINDA: Önümüzdeki günlerde pratik, somut adımlar atılacak.

Eş Başkanlığa izin çıkmadı
Diyarbakır'da bir grup avukatın, Kürdistan Hukukçular Derneği'ni kurmak amacıyla yaptığı başvuru, İçişleri Bakanlığı Dernekler Genel Müdürlüğü'nce "Kürdistan ve Eş Başkanlık" ibareleri nedeniyle hukuka aykırı bulunarak reddedildi.

10 PKK'lı daha teslim oldu
Şırnak'ta PKK'dan kaçan 2'si kadın 10 örgüt üyesi Silopi'de güvenlik güçlerine teslim oldu. Böylece 21 Mart 2013'ten bugüne kadar PKK'dan kaçarak Habur Kara Hudut Kapısı Emniyet Amirliği'ne teslim olanların sayısı 305'e ulaştı. AA
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Süreç işliyor dikkatli olun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN