Ankara'ya çok kritik ziyaret

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, çalışma ziyareti kapsamında özel uçakla Ankara'ya geldi.

Giriş Tarihi: 12.9.2014 14:32 Güncelleme Tarihi: 12.9.2014 17:51
Kerry'yi Esenboğa Havalimanı'nda, Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, Dışişleri Bakanlığı ve ABD Büyükelçiliği yetkilileri karşıladı.

Yoğun güvenlik önlemleri nedeniyle fotoğraf ve görüntü alınmasına izin verilmedi.

John Kerry, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ayrı ayrı bir araya gelecek.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: BÖLGEDEKİ GELİŞMELER MASADA OLACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bölgedeki gelişmeleri masaya yatıracaklarını ve Kıbrıs, Ermenistan ile Ukrayna probleminin de masada olacağını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir dizi temaslarda bulunmak üzere bugün öğle saatlerinde Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya geldi. Çavuşoğlu ve Kerry, görüşme öncesinde kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün Ankara'ya gelen Kerry'in kendisiyle gerçekleştireceği görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından da kabul edileceğini söyledi.

Kerry ile en az üç defa birçok konuyu görüştüklerini belirten Çavuşoğlu, 'Gündemdeki konuları biliyorsunuz. Özellikle bölgemizdeki yaşanan sorunlar, tehditler, zorluklar ve özellikle Irak ile Suriye'deki gelişmeleri sizlerde yakından takip ediyorsunuz. Bunun yanında birçok ikili ilişkileri de görüşmek istiyoruz. Başka bölgesel konuları da görüşmek istiyoruz. Kıbrıs, Ermenistan, aynı zamanda Ukrayna problemi ve Ortadoğu'daki ateşkes ile barış sürecini de değerlendirme arzusundayız. Ben kendisine bir kere daha hoş geldiniz diyorum' diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, ABD DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY'İ KABUL ETTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i kabul etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışma ziyareti kapsamında özel uçakla Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabulde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı olarak göreve başlayan ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da yer aldı.

ERDOĞAN-KERRY GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i kabul etti. Çankaya Köşkü'nde basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşme 2.5 saat sürdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çalışma ziyareti kapsamında özel uçakla Ankara'ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'i Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabulde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ile ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı olarak göreve başlayan ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi Ross Wilson da yer aldı. Görüşmede, Suriye ve Irak'ta etkisini artıran terör örgütü IŞİD'e karşı oluşturulacak koalisyonda Türkiye'nin ne gibi bir rol üstleneceği konusu ele alındı. Yaklaşık 2.5 saat süren görüşme sona erdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ankara'ya çok kritik ziyaret
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN