AYİM mahkûm oldu

Anayasa Mahkemesi, kavga nedeniyle tayini çıkan garnizon komutanının yaptığı bireysel başvuruda, Askeri İdare Mahkemesi'nin belgeleri gizlemesinden dolayı hak ihlali tespit etti

Giriş Tarihi: 12.9.2014
Mardin'in Yeşili ilçesindeki askeri lojmanlarda yaşanan subay eşleri kavgası, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ni (AYİM), Anayasa Mahkemesi'nde mahkûm ettirdi. Kadınların kavgası nedeniyle tayini çıkan jandarma komutanın bireysel başvurusunda, "davada belgeler gizlenemez, hak ihlali var, bu nedenle yargılama yenilensin" kararı çıktı.

ÖNCE UYARI SONRA TAYİN
Olay Mardin Yeşili İlçe Jandarma Komutanlığı askeri lojmanlarındaki huzursuzlukla başladı. 2012'de yaşanan olayda, komşular arasında başlayan sürtüşmeye, kadınların subay eşleri de karıştı. İlçe Jandarma Komutanı Bülent Karataş durumu amirlerine bildirdi. Van Jandarma Asayiş Bölge Komutanı Karataş'ı "Maiyetindeki subaylar ve eşleri arasındaki bu durumu zamanında niye bildirmedin" diyerek uyardı. Karataş ardından da İlçe Jandarma Komutanlığı görevinden alınarak Van garnizonuna tayin edildi.

AYİM'DE BELGE KRİZİ

Bülent Karataş, Van'a atanmasının yasal dayanağı olmadığı gerekçesiyle, işlemin iptali için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'ne dava açtı. AYİM'deki bu davada da bu kez "gizli belge" krizi çıktı. Çünkü Jandarma Genel Komutanlığı AYİM'e Karataş hakkında "gizli" ibareleri bilgi ve belgeler göndermişti. Karataş bunları kendisi de incelemek istedi ancak izin verilmedi. Dava sonunda Karataş'ın Van'a atanması işleminde hukuka aykırılık görmeyen AYİM davayı reddetti. Ancak Karataş bireysel başvuruyla konuyu Anayasa Mahkemesi'ne götürdü.

'BELGELER GİZLENEMEZ'
Başvuruyu inceleyen Anayasa Mahkemesi ise emsal karar verdi. Mahkeme, Jandarma Genel Komutanlığı'nın AYİM'e gönderdiği "gizli" ibareli belgelerin davacı Karataş'a gösterilmemiş olmasının hak ihlali olduğuna karar verdi. Anayasa Mahkemesi'nin kararına göre Karataş'ın Yeşili Jandarma Komutanlığı'ndan Van garnizonuna atanması işleminin iptali nedeniyle açtığı dava AYİM'de yeniden görülecek. Davada Jandarma Genel Komutanlığı'nın gönderdiği "gizli" belgeler Karataş'ın incelemesine de açılacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AYİM mahkûm oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN