Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye'den koalisyona kısmi destek

Giriş Tarihi: 12.9.2014

Türkiye IŞİD'e yönelik operasyonlara hava desteği vermeyecek. Koalisyona sınır güvenliği, insani yardım, istihbarat paylaşımı gibi konularda katkı sunulacak

ABD'nin öncülüğünde IŞİD'e karşı oluşturulacak koalisyonla ilgili Ankara stratejisini belirledi. Koalisyonun atacağı her adımdan anında haberdar olmak ve 49 vatandaşın bulunduğu bölgedeki gelişmeleri kontrol altında tutabilmek için koalisyona çerçevesi sınırlı bir katılım sağlanacak. ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD stratejisini açıklamasının ardından, gözler Ankara'ya çevrildi. Obama, Türkiye'nin koalisyonda yer alıp almayacağına dair bir açıklama yapmazken, Ankara ise ABD Savunma Bakanı Hagel'in ziyaretinin ardından tavrını netleştiriyor. Türkiye'nin alacağı pozisyon, önceki gün Ankara'da gerçekleşen Güvenlik Zirvesi'nde değerlendirildi. Buna göre Ankara atılacak her adımdan anında haberdar olmak ve 49 vatandaşın bulunduğu bölgedeki gelişmeleri de kontrol altında tutabilmek için ABD'nin oluşturduğu koalisyona çerçevesi sınırlı bir katılım sağlayacak. Rehin tutulan 49 vatandaştan dolayı operasyona sınırlı destek verilebileceği hem NATO'da hem de Hagel'ın Ankara ziyaretinde dile getirildi. Hükümet, gerçekleştirilecek hava operasyonlarına katkı vermeyecek. Koalisyon uçaklarının IŞİD mevzilerine yönelik gerçekleştireceği hava operasyonlarında da İncirlik Hava Üssü'nün kullanılması söz konusu olmayacak.

'ADA DEVLETİ DEĞİLİZ'
Ankara'nın belirlediği stratejiye göre Türkiye oluşacak koalisyona sadece sınır güvenliği, insani yardım, istihbarat paylaşımı gibi konularda katkı sunacak. Türkiye, mevcut durumda zaten bu adımları attığı için ekstra sorumluluk üstlenmeyecek. Ayrıca IŞİD tehdidinden kaçanlara insani yardım sürdürecek. İncirlik Hava Üssü'nün kullanılması da ancak insani yardım malzemelerinin ulaştırılması noktasında gündeme gelebilecek. Türkiye'nin koalisyona yapacağı en önemli katkı ise istihbarat noktasında olacak. Türkiye'nin Obama stratejisine karşı çekimser davranmasının bir nedeni de ABD planının geçici çözümler sunması ve IŞİD'i ortaya çıkaran gerçek nedenlerin üzerine gitmemesi. IŞİD sorununun kökten çözümü için bölge ülkelerinin istikrar kazanması, Suriye özelinde Esad'ın koltuğunu bırakmasını sağlayacak adımların atılması gerektiği belirtiliyor. Diplomatik kaynaklar, Ankara'nın gelişmeleri yakından takip ettiğini söylerken şu değerlendirmede bulunuyor: "Biz IŞİD'le ilgili pozisyonumuzu koruyoruz. IŞİD bir terör örgütü. Ancak biz de ada devleti değiliz. Irak ve Suriye'deki istikrarsızlık hemen yanı başımızda yaşanıyor. Bu yüzden diğer ülkeler gibi rahat hareket edemeyiz. Önceliğimiz uluslararası hukuk ve Türkiye'nin çıkarları. Biz uzun zamandır sorunun daha da büyüyeceği konusunda müttefiklerimizi uyarıyoruz. Sonunda meseleye ciddiyetle yaklaşmaları sevindirici."

KERRY TÜRKİYE'DE
Ankara'ya bugün gelecek ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile de Türkiye'nin aldığı karar masaya yatırılacak. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşecek Kerry'nin, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmesi bekleniyor. Kerry'nin gündeminde; bölgesel ve küresel konuların yanında, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi de bulunuyor.

EN AZ 40 ÜLKE OLACAK
ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'le mücadele kapsamında oluşturmak istediği geniş çaplı koalisyon çalışmaları sürüyor. ABD yönetiminin, koalisyonun içine en az 40 ülkeyi dahil etmesi bekleniyor. ABD basını şimdiye kadar koalisyonda yer alacak ülkeler arasında İngiltere, Fransa, Almanya, İtalya, Danimarka, Polonya, Kanada ve Avustralya'nın olacağını yazdı. Görev dağılımı konusunda ise henüz bir netlik yok.

KURULA IŞİD AYARI
ABD'nin IŞİD'e yönelik eylem planının ardından gözler Türkiye'ye çevrildi. Ankara'da önceki gün gerçekleştirilen Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nun görevlerinin arasına IŞİD'in de alınması yönünde ilk adım atılıyor. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kendisine bağlanan ve bugüne kadar sadece PKK ile mücadele odaklı çalışan Kurul'un üyeleri ile ön görüşmeleri yapmaya başladı. Kısa bir süre içinde toplanacak olan Kurul yeni dönemde artık sadece PKK ile değil IŞİD başta olmak üzere yeni tehdit unsurlarına karşı kapsamlı bir çalışma yürütecek. PKK terörüne karşı çalışma yürüten Kurul'un işlevselliği de arttırılarak, çalışmalarını teröre yönelik tüm örgütleri kapsayacak şekilde geniş bir perspektifle yürütecek.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'den koalisyona kısmi destek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN