Türkiye'nin en iyi haber sitesi

140 karakterle 11 Eylül öyküsü

Eski Beyaz Saray Basın Sözcüsü Ari Fleischer, 11 Eylül 2001'de yaşananları attığı tweetlerle anlattı: Bush, saldırıyı öğrenince 'O p.ç kurularını yakalayıp kıçlarını tekmeleyeceğiz' dedi

Giriş Tarihi: 13.9.2014
11 Eylül 2001. O gün yaşananlar 'Dünyada artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak' dedirtti. ABD'nin New York kenti halkı güneşli bir eylül sabahına uyandıkları bir gün tarihin en büyük terör saldırılarından birine şahit olacaklarını akıllarının ucundan bile geçirmezdi. Ancak El Kaide terör örgütü üyelerinin kaçırdıkları yolcu dolu iki uçak 16 dakika arayla Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulelerini delip geçince Afganistan ve Irak savaşlarıyla binlerce kişinin öleceği kanlı bir dönemin perdesi açıldı. 13 yıl önce dönemin başkanı George W. Bush'un bir okul ziyaretinde ülkesine yapılan saldırıyı öğrendiği anın fotoğrafı ise hafızalara kazınmıştı. O an o ilkokulda neler yaşandı? Bush'un bu korkunç terör saldırısı karşısında ilk tepkisi nasıldı? Yanındakilere neler söyledi? O anın tanığı olan Bush'un eski basın sözcüsü Ari Fleischer terör saldırısının 13'üncü yıldönümünde yaşananları dakika dakika anlattı. Fleischer bunun için kendisine bir mesajda 140 karakter sınırı olan tweeter'ı mecra olarak seçti. Fleischer, Bush'un dönemin başkan yardımcısı Dick Cheney'e saldırıdan 3 saat sonra "O p.ç kurularını yakalayıp kıçlarına tekmeyi basacağız" dediğini aktardı. İşte Fleischer'ın gözünden 11 Eylül saldırısı sonrası Başkan Bush ve çevresinde yaşanan olaylar;
8:40 Ben Emma Booker İlkokulu'na doğru ilerleyen konvoydaki dördüncü arabadaydım
8:46 İlk uçak kuzeydeki kuleye girdi. Konvoyun okula varmasına birkaç dakika kalmıştı.
8:50 Çağrı cihazıma (O zaman akıllı telefonlar yoktu) uçağın Dünya Ticaret Merkezi'ne çarptığına dair mesaj geldi. Bilgiyi veren Karl Rove'du. (Bush'un danışmanı). Ancak olayın kaza olduğu düşünülüyordu.
9:00 Başkan Bush, Condoleezza Rice'ı (dönemin Dışişleri Bakanı) arayarak New York'a yardım gönderilmsini istedi. Olay hala kaza sanılıyordu. Bu konuşma sonrası Başkan sınıfa girdi ve çocuklara kitap okumaya başladı. Basında sınıfın arka kısmında yerlerini almıştı.
9:03 İkinci uçak güneydeki kuleye girdi. 9:05 Beyaz Saray şefi Andy Card başkanın kulağına yaklaştı ve "İkinci kule de vuruldu. Amerika saldırı altında" dedi. Ben bir kağıda "Sakın şimdi bir şey söyleme" yazdım. Basına konuşmadan önce bir değerlendirme yapılmasını istiyordum.
9:06 Başkan birkaç dakika daha çocuklara kitap okumaya devam etti. (Daha sonra bana düşüncelerini toplamak ve daha sakin bir imaj çizmek için bu davranışta bulunduğunu söyledi) Belgesel yapımcısı Michael Moore sınıftan hemen çıkamdığı için eleştirmişti.
9.08 Başkan Bush toplantı odasına giderek telefonla bilgi almaya başladı. Biri odaya tekerlekli bir sehpanın üzerinde duran televizyonu taşıdı.
9:30
Bush, jimnastik salonunda eğitim üzerine bir konuşma yapacağını bekleyenlerin karşısına çıktı. Saldırıdan herkesin haberi olması mümkün değildi. Çünkü o zaman sosyal medya yoktu. Bush "Bugün ulusal bir trajedi yaşıyoruz. İki uçak Dünya Ticaret Merkezi'ne çarptı ve bu bir terör saldırısı. Teröre geçit vermeyeceğiz. Şimdi lütfen bir dakikalık saygı duruşuna katılın" dedi.
9.35 Bu konuşmanın ardından konvoyumuz hızla Washington'a dönmek üzere Air Force One uçağına doğru hareket etti.
9:37 Bir başka uçak Pentagon'u vurdu. Başkan bu haberi telefonda ya bir gizli servis yetkilisinden ya da Bakan Rice'dan aldı. Bunu hatırlamıyorum.
9:45 Başkan uçağına bindik. Uçağın kalkışını gören bir şoför 10 yıl sonra bana o gün göğe adeta bir roket gibi dik bir şekilde yükseldiğimizi söyledi. Bu uçağın vurulmasıyla ihtimaliyle ilgili bir bilgi üzerineydi. Kontrol kulesi de bize tanımlanamayan bir uçağın Başkan'ın uçağına yaklaştığı bilgisini verdi.
9:59 İkiz kulelerden güneydeki çöktü. Uçakta sürekli TV yayını kesiliyordu. Bu olaydan sonra uçağın tüm elektronik sistemleri yenilendi. Bush'un yardımcısı Cheney telefonda "Biz savaştayız. Bunu yapanların kim olduğunu öğrendiğimiz anda cezasını ödeteceğiz" dedi.
10:07: Bize 3 uçağın daha kayıp olduğu söylenmişti ki bir uçağın Pensilvanya'da düştüğü haberi geldi. İki saldırının daha olacağını düşündük. Askerler başkanı korumak için 'Soğuk Savaş' metodlarını uygulamaya geçmişti.
10:10 15 bin metrede rotasız bir şekilde uçuyorduk. Kuleden iniş izni geldi. Savaş uçakları bize eşlik ediyordu. Air Force One'ın kokpit kapısına da gizli servisten iki ajan konuldu. Bush bu sırada Cheney'e "O piç kurularını bulup kıçlarını tekmeleyeceğiz" dedi. Air Force One, Florida'daki askeri üsse indi. Başkan ulusa sesleniş konuşması yapacaktı.
12:25 Bush Cheney'i Beyaz Saray'ın altındaki sığınağa çağırdı ve Cheney'e "İnsanların bizim çalıştığımızı görmesi önemli. O piç kurularını yakalayacağız. Bu yeni bir savaş. Bu saldırıyı yapanlar yüzsüz korkaklar" dedi.
12:55 Bush, Savunma Bakanı Donald Rumsfeld'i çağırdı. Rumsfeld'e "Bu bir ulusal trajedi. Bunu temizleyeceğim ve bu yolda tüm soruların cevaplarını sen ve General Dick Myres verecek" dedi. Bush ulusa seslenişinde "Bu sabah özgürlüğümüze saldırmıştır. ABD'nin bağımsızlığı ve özgürlüğü korunacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
140 karakterle 11 Eylül öyküsü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN