Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Herkes vazifesini bilsin

Giriş Tarihi: 14.9.2014

AB Bakanı Volkan Bozkır, Ankara'da adının açıklanmasını istemeyen bir AB diplomatının "İnternet Yasası'yla ilgili eleştirisine sert çıktı: Vazifesi mesaj vermek değil, Türkiye'ye yardımcı olmaktır

Portekiz'de temaslarda bulunan Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, internet düzenlemesini eleştiren ve adının açıklanmasını istemeyen Ankara'daki AB diplomatına sert yanıt verdi. Bozkır, "Türkiye'yi tehditvari ifadelerle yola getirme çabasını tenkit ediyorum. AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu'nun başında çok değerli bir kişi vardır ve vazifesi Türkiye'ye yardımcı olmaktır. Çıkıp basın yoluyla mesaj vermek, hiçbir şekilde doğru değildir" diye konuştu.

'TÜRKİYE DÜRÜST DAVRANDI'
Bozkır, sözlerini şöyle sürdürdü: "İsmini açıklanmasını istemeyen bir diplomat ne demekse, Maskeli Süvari filmindeki gibi basın toplantısı yapıyor ama isminin açıklanmasını istemiyor. Ben demişim ki 'Ben de şaşırdım, perişan oldum' falan... Ben ne görüştüm, ne beni ilgilendiren doğrudan bir konu." Başmüzakereci Volkan Bozkır "Türkiye'nin dürüst ve adil davranarak internet düzenlemesini kanuna bağladığını belirterek, "Türkiye devleti bunu kimsenin haberi olmadan yapardı ve bugünkü durumdan da daha iyi olmazdı" şeklinde konuştu. Bakan Bozkır, Avrupa Birliği ve ABD arasında imzalanması beklenen Serbest Ticaret Anlaşması konusunda da iki tarafa uyarıda bulundu.

ANLAŞMA İÇİN UYARDI

Bozkır, şöyle konuştu: "Türkiye'nin piyasalarını ABD'ye hiçbir korumasız açma lüksü ve imkanı mevcut değil. AB yetkililerine bunu açıkça söyleyeceğiz. Ya buraya, anlaşmanın imzalanır imzalanmaz Türkiye'ye otomatik uygulanacağı şeklinde bir madde eklerler veya biz, ABD ve AB arasındaki anlaşma yürürlüğe girer girmez Gümrük Birliği'ni durdurmak mecburiyetinde kalırız. Türkiye'nin başka çaresi yoktur." Avrupa Birliği Bakanı, 1982 yılında şehit edilen diplomat Erkut Akbay ve eşi Nadide Akbay için yapılan anıtı da ziyaret etti. Volkan Bozkır, Ermenistan ile olan ilişkilerin normalleştirilmesine de vurgu yaptı.

'ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK'
Bozkır, şu ifadeleri kullandı: "Aslında o zaman başbakan olan Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mektubuyla biz içimizi yakan bu olaylara bir sayfa çeviriyor ve barış eli uzatıyoruz. Bu kadar içimiz yanarken uzatılmış bu eli karşı taraf da görür ve elini uzatırlar ve yeni bir sayfa açabiliriz. Birbirimizi öldürülerek, nefret ederek dünyanın geleceğine yürümemiz mümkün değildir. Artık hepimizin barış içinde, geçmişte yaşananları anmayarak yaşama mecburiyeti vardır. Biz Türkiye olarak üzerimize düşeni yaptık." Lizbon Büyükelçiliği İdari Ataşesi Erkut Akbay ile eşi Nadide Akbay, 7 Haziran 1982'de Ermeni terör örgütü Asala tarafından düzenlenen silahlı saldırıda şehit olmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Herkes vazifesini bilsin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN