Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seçim vaadi: Adalete huzur

Yargıda Birlik Platformu HSYK adaylarını tanıttı. Adaylar, "Adalet içinde travma yaşandı. Biz moralleri düzeltecek ve adalete huzur getireceğiz. Yargı hak ettiği saygınlığı görecek" vurgusu yaptı

Yargıda Birlik Platformu, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) aday tanıtım toplantısı düzenledi. Adaylar, adalet içerisinde travmalar yaşandığını, Yargıda Birlik Platformu'nun ise adalete huzur getirerek, adalet içerisinde ise hiçbir ayrımcılığa ve paralel yapılanmaya izin vermeyeceklerini belirtti. İstanbul Üsküdar Boğaziçi Yaşam Merkezi'nde dün yapılan aday tanıtım toplantısında meslektaşlarıyla tek tek konuşan adaylar büyük ilgi gördü. İstanbul Başsavcısı Hadi Salihoğlu da adaylara destek verip başarılar diledi. Adaylardan İstanbul Anadolu Başsavcı Vekili Ömür Topaç, "Adalet içinde travma yaşandı. Moralleri düzeltip, mahremiyeti bitireceğiz. Yargıdaki tüm sorunları aşacağız. Eskiden insanlar konuşamıyor telefonları dinleniyordu. Şimdi insanlar nefes alıyor. Yargı hak ettiği saygınlığı görecek" dedi.

'ÇAMURLU SAHALARINA GİRMEYECEĞİZ'
İstanbul Adalet Sarayı Hâkimi aday Mehmet Durgun da "2010'da oluşan yargı bürokrasisinin yaptığı adaletsizliğe karşı milli ve yerel endişelerle Yargıda Birlik Platformu'nun İstanbul teşkilatlanmasında yer aldım. Yargıdaki sorunu, mevzuat ve ilke kararları kadar, ahlaksal bir sorun olarak ele alıyorum" diye konuştu. HSYK Başmüfettişi olan aday Mehmet Yılmaz ise vizyonlarını şöyle özetledi: "Yargıda Birlik Platformu yargıdaki bütün kesimleri bir araya getiriyor. Yargının birikmiş duygusal sorunları var. Bunları çözeceğiz. İlkeler belirleyeceğiz. Adalete huzur getireceğiz. Yaşam biçimi, düşüncesi ne olursa olsun hiçbir hakim ve savcı dışlanmayacak. İzmir, Ankara ve İstanbul'daki yargı mensupları kendileri istemedikten sonra tayin ve atamaları yapılmayacak. Onların çamurlu sahasına girmeyecek seviyemizi düşürmeyeceğiz." Ramazan Kaya da "Teknik takibe takılmış telefonları dinlenmiş ancak onlardan 10 bin TL tazminat kazanmış biri olarak konuşuyorum. Biz kimseyi ötekileştirmeyeceğiz. Mülkün temeline adaleti koyacağız. Özel hayatlar bizleri ilgilendirmiyor" diye konuştu.

HSYK ADAYLARI RESMEN VİTRİNDE
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 12 Ekim'de yapılacak HSYK üyeliği seçimlerine aday olan adayların geçici listesini resmen açıkladı. Seçimlerde HSYK'ya adli yargıdan 7 asil 4 yedek, idari yargıdan da 3 asil 2 yedek üye belirlenecek. 13 bin 994 hakim savcı oy kullanacak. YSK, seçimler için 48'i adli, 16'sı idari yargıdan 64 hâkim - savcının adaylık başvurusu yaptığını açıkladı. Paralel yapılanmanın kimi aday gösterdiği kulislerde dikkatle takip edilirken, bağımsız adaylar grubu da ilginç isimlerden oluşuyor. Bu isimlerin başında, önceki seçimlerde rekor oyla seçilen HSYK 1'inci Daire Başkanı İbrahim Okur ile 2'nci Daire Başkanı Nesibe Özer geliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seçim vaadi: Adalete huzur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN