Yeni ders yılı ilklerle açılıyor

Giriş Tarihi: 15.9.2014

17 milyon öğrenci için bugün okul zili çalıyor. Yeni dönemde öğrenciler için teneffüs araları 10 dakikaya uzadı. Performans ödevleri de kaldırıldı

Yeni eğitim öğretim döneminde Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı obeziteyle mücadele ve sağlıklı yaşam için okul beslenme çantalarına da el attı. Sağlıklı Beslenme çantasında meyve suyu yerine süt, ayran ve su yerini alırken çikolatalı ekmek yerine de meyveli kek menüye girdi. Buna göre yeni dönemde her okulda beslenme saati uygulaması başlatıldı. Sağlık Bakanlığı okul çocukları için Türkiye'nin en iyi çocuk diyetisyenlerine Sağlıklı Beslenme Çantası hazırlattı. Milli Eğitim Bakanlığı ise özellikle ilköğretim çağındaki çocukların her gün yeterli ve dengeli beslenmeleri için tüm okullarda ikinci derse başlamadan kahvaltı arası verilmesini karara bağladı.

5 ÖĞÜN 4 TEMEL GIDA

Sağlıklı beslenmenin çocuklar için 3'ü ana öğün olmak üzere 5 öğün ve 4 temel besin grubundan oluşması gerektiğine dikkat çeken diyetisyenler, süt, yumurta, peynir, zeytin, sebze, meyve ile ekmek haftanın 5 günü farklı çeşitleriyle öğrencilere beslenme programı olarak sunuldu. Çocuklara harçlık vererek kantine göndermenin ise obeziteye davet çıkardığını belirten uzmanlar, kantinlerde her ne kadar kola ve cipsli gıdalar olmasa da binbir çeşit aburcubur bulunduğunu hatırlattı.

ERDOĞAN'DAN ÖĞRENCİLERE MESAJ
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da 2014-2015 EğitimÖğretim Yılı'nın başlaması dolayısıyla bir yayımladı. Eğitim-öğretim yılında tüm eğitim camiasına başarılar dileyen Erdoğan, bölgesinde ve dünyada söz sahibi olmayı başarmış Türkiye'yi daha da ileriye, eğitimli, nitelikli, rekabetçi, çalışkan ve her zaman bilginin takipçisi olmayı ilke edinmiş nitelikli insan gücünün taşıyacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni ders yılı ilklerle açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN