Türkiye'nin en iyi haber sitesi

17 Aralık'ın düğmesine eylülde basıldı

Devletin zirvesinin kriptolu telefonlarının yasadışı dinlenme yoğunluğu 2013 Eylül'ünde zirve yaptı. Bu ayrıntı 17 Aralık darbe girişiminin 3 ay önce başlatıldığı yorumuna neden oldu

Giriş Tarihi: 16.9.2014
Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) yapılan incelemelerde kriptolu telefonların dinlenmesiyle ilgili yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. Bilirkişi heyeti 76 kriptolu telefonun kim tarafından, hangi tarihler arasında, kaç kez dinlendiği ve ne kadar süre ile dinleme yapıldığına dair veri tabanlarına ulaştı. Kriptolu telefonlarla ilgili dinlemelerin eylül ve aralık ayında yoğunlaşmasıyla ilgili şu yorumlar ön plana çıktı. Bunlara göre paralel yapı 17 Aralık düğmesine eylülde bastı. Operasyon kararı alınca aylardır dinlediği devletin zirvesinin kriptolu telefonlarını ablukaya aldı, illegal dinlemeleri yoğunlaştırdı. Bunda hükümetin dershanelerle ilgili tavrının netleşmesi rol oynadı. İkinci en yoğun dinlemenin aralık ayında yapılması ise paralel yapı 17 Aralık öncesi ve sonrasında devletin zirvesinin nasıl tepki vereceğini öğrenmek için kriptolu telefon dinlemesine ağırlık verdi.

PARALEL ŞİKÂYETLER ÇÖKTÜ

Bilirkişilerin bu tespitleri, TİB'deki paralelcilerin incelemenin başlamasından sonra onlarca suç duyurusu ile Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılığı'na TİB Başkanı Cemalettin Çelik ve ekibine yönelik yaptığı başvuruları da boşa çıkardı. Bazı TİB çalışanları "TİB'de kriptolu telefonlar dinlenmedi. Yeni Başkan Cemalettin Çelik bize bir liste verdi ve 'Bu listedeki telefonların girişini sisteme yapın' dedi. Sonra da sildirdi. Sistemde daha önce bulunan kriptolu telefon dinlemesi yok" diye şikayette bulundu. Ancak yapılan çalışmalarda tüm dinlemelerin Çelik göreve başlamadan önce sisteme girildiği anlaşıldı. Paralel personelin kendilerini korumak için yaptığı suç duyuruları çürütülmüş oldu.

8 KİŞİLİK BİLİRKİŞİ HEYETİ

Yaklaşık 3 aydır TİB merkezinde 8 kişilik bilirkişi heyeti tüm veri tabanında incelemesini sürdürüyor. Tüm veri tabanı ve silinen log kayıtlarına bilgisayar uzmanları ile ulaşılırken soruşturmada da sona doğru yaklaşıldı. Ankara ve Gölbaşı Cumhuriyet Başsavcılıkları tarafından yürütülen soruşturmalar kapsamında birçok veriye ve delile ulaşılırken, bu kapsamda bilgi sahibi olan kişilerin kısa süre sonra ifadelerine başvurulacağı öğrenildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
17 Aralık'ın düğmesine eylülde basıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN