Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınıra güvenlik timleri sınırın ötesine tampon

Giriş Tarihi: 16.9.2014
ABD'nin IŞİD'e karşı operasyon kararının ardından Ankara'da arka arkaya sıcak değerlendirmeler yapılıyor. Mücadelede askeri destek vermeyeceği bilinen Ankara, sınırdaki sıcak gelişmelere göre tezkere ve uluslararası anlaşmalar olmak üzere hukuki süreci masaya yatırdı. Sınır güvenliği, insani yardım ve istihbarat çerçevesinde yürütülen çalışmaların ayrıntıları da ortaya çıkmaya başladı. Adalet Bakanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay'ın birlikte yürüttüğü çalışma ile sınıra yaklaşan yabancı unsurlara karşı müdahale etme yetkisi veren mevcut tezkere korunacak. Önümüzdeki günlerde yenileme için TBMM'ye gelecek tezkerede değişiklik beklenmiyor.
GÖÇ DALGASI TEHLİKESİ: ABD liderliğindeki koalisyonun IŞİD'e düzenleyeceği operasyon yeni bir göç dalgası riski doğurunca tampon bölge tartışmaları da yeniden gündeme geldi. Edinilen bilgiye göre, sınırın diğer yakasında bir tampon bölge oluşturulmasına sıcak bakılıyor. Sınırdaki geçiş kontrolleri için güvenlik timleri gönderilirken, insani yardımlar konusunda her türlü imkân seferber edilecek. Türkiye, aktif çatışmaların tarafı olmayacak ancak. İstihbarat paylaşımında aktif rol üstlenecek.
REHİNELERİN DURUMU: Rehinelerin can güvenliği nedeniyle IŞİD'le mücadeleye askeri destek verilmeyecek. Türkiye hava sahası sadece insani yardımlar için kullanılacak. Mevcut tezkerelerin içeriğinde değişikliğe sıcak bakılmıyor. İncirlik Üssü'nün de sadece insani yardımlar için kullanılması bekleniyor.

Karayoluna havan topu mermileri düştü
IŞİD üyeleri tarafından Suriye'nin Kamışlı kentine atıldığı iddia edilen havan topu mermileri sınırı aşarak Mardin Nusaybin'deki İpekyolu'na isabet etti. İlçede kısa süreli paniğe neden olan mermiler nedeniyle İpekyolu'nda ve kaldırımda tahribat oluştu. Yolu trafiğe kapatan polis ekipleri, bölgede inceleme yaparak mühimmat parçalarını topladı. AA

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınıra güvenlik timleri sınırın ötesine tampon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN