Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'TSK çalışıyor tampon bölge için gerekirse karar veririz'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Suriye sınırında kurulabilecek bir tampon bölge konusunda Genelkurmay'ın çalıştığını, gerekirse karar verileceğini söyledi

Giriş Tarihi: 16.9.2014
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye-Suriye sınırında tampon bölge kurulacağı iddialarına ilişkin "TSK çalışıyor, gerekirse karar veririz" dedi. ABD basınının gündeme taşıdığı Türkiye'nin IŞİD'den petrol aldığı iddialarını ise sert dille eleştiren Erdoğan, "Çirkin, yalan ve adice bir ifade" değerlendirmesinde bulundu. Katar ziyareti dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan şunları kaydetti:
SURİYE SINIRINA TAMPON BÖLGE: TSK çalışıyor, gerekirse karar veririz.
SÜRGÜNDEKİ MÜSLÜMAN KARDEŞLER ÜYELERİ: Bunların Türkiye'ye gelmek gibi bir talepleri olması durumunda incelenir, bakılır. Gelmelerini engelleyecek bir sebep varsa farklı bakılır. Engel yoksa herkese gösterilen kolaylık nedir onlara da bakılır. İsim bazında sıkıntı var mı yok mu, bakılır. Bu noktada yoksa, herhangi bir yabancı nasıl misafir oluyorsa onlar da gelebilir.
IŞİD'İN ELİNDEKİ REHİNELER: Herkes duyarlı olmalı istihbarat örgütümüz çalışıyor. Temaslar sürüyor çözme gayretindeyiz.
ÇOK ÇİRKİN, YALAN, ADİCE: (New York Times gazetesinin haberi) Türkiye'ye resmi kanallar dışından gelen petrol olursa bunu imha ediyoruz. Bu konuyla ilgili Türkiye'nin duruşu her zaman belli. Burada bir defa "IŞİD'den Türkiye petrol alıyor" ifadesi, çok çirkin ve kesinlikle yalan. Bu ifadeleri ortaya koyanlar adice bir ifade ortaya koyuyorlar. Ben dün de açıklamamı yapmıştım. Bölgedeki tüm terör eylemlerine karşı duran bir ülkeyiz. Çünkü biz terör eylemlerinden çok çektik. Kaldı ki bize resmi kanal dışından giren bu tür petrol olursa bunları alıkoyup imha ediyoruz. Beş bin ton getirilmek istenen petrol yakalandı, imha edildi. Türkiye, bu konularda hassastır asla fırsat vermez. IŞİD ya da petrol kaçakçılığı yapan örgütlere müsamaha ile bakmamız mümkün değil.
ABD İLE STRATEJİK ORTAĞIZ: ABD ile Türkiye'nin arasını bozmak istiyorlar. ABD ile stratejik ortaklığımız devam ediyor.
TÜRKİYE'NİN AB SÜRECİ: Beklentilerimizi dost olan ülkelere aktaracağız.

"BDDK'NIN ATMASI GEREKEN ADIMLAR VAR"
"Bank Asya tahtası açıldı, dip yapma süreci var. Burada bir gerçeği görmek lazım. Böyle taşıma su ile değirmeni döndüremezsiniz. Bankacılığın kendine has kuralları var. Ona göre top oynamak zorundasınız. İstediği zaman vatandaş parasını çekebilmeli. Eğer vatandaş parasını çekemez hale gelirse, sermaye rasyosunda ciddi bir kapanma var demektir. BDDK'nın atması gereken adımlar var. Hangi maddeyi uygular bilemem ama benim de ülkemin birliği, dirliği için bir yere kadar işi takip edip gerekli bilgiyi almam lazım. takipteyiz. BDDK karar vermeli ve buna göre adım atmalı. Aksi takdirde sorumlusu BDDK olur. (Kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamaları konusunda) Türkiye ekonomisinde hiçbir risk yok. Bunlar ekonomik değil siyasi açıklamalar. Gerekirse Fitch ve Moodys'le ilişkileri keseriz."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'TSK çalışıyor tampon bölge için gerekirse karar veririz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN