Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ataması yapılmamış hâkim ve savcı oy kullanamayacak

YSK, hâkim - savcılık mesleğine kabul edilip de henüz ataması yapılmamış olanlara 12 Ekim'de yapılacak HSYK seçimde oy hakkı tanımadı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) seçimlerinde genç hakimlere oy kullanma taleplerini reddetti. Hâkim-savcı stajını tamamlayarak haklarında "mesleğe kabul" kararı verilip resmen hakim ve savcı olan genç hukukçular, 12 Ekim'de yapılacak HSYK üyeliği seçimlerinde oy kullanabilmek için YSK'ya başvurdu. Başvuruyu değerlendiren YSK, genç hakim - savcıların bu talebini reddetti. YSK'dan il ve ilçe seçim kurullarına gönderilen yazıda; 12 Ekim'deki HSYK seçimlerinde oy kullanacak olan "seçmen hakim - savcı" listelerinin önceden hazırlandığı hatırlatıldı. Mesleğe yeni kabul edilen hakim-savcıların atanacağı yerlerin belli olmadığını ve bu nedenle hangi il veya ilçenin seçmeni olarak kabul edileceğinin belirlenmesinin mümkün olmadığı anlatıldı. Seçim kurullarına gönderilen yazıda kanun hükümleri hatırlatmakla yetinildikten sonra şöyle denildi: "Hakimlik ve savcılık mesleğine kabul edilmekle birlikte, henüz ataması yapılarak göreve başlamayan hakim ve savcıların 12 Ekim'deki HSYK üyeliği seçimlerinde oy kullanma istemleri reddedilmiştir." YSK Başkanı Sadi Güven, kararın gerekçesinin daha sonra il ve ilçe seçim kurullarına gönderileceğini de ifade etti.

'BÖLMEYE ÇALIŞIYORLAR'
Bu arada HSYK seçimlerinde yarışacak olan Yargıda Birlik Platformu dün Meclis Başkanı Cemil Çiçek'i ziyaret etti. Platform adına konuşan Abbas Özden "Cemaat, Platformun oylarını 'Bunlar şucu, bucu' diyerek bölmeye çalışıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ataması yapılmamış hâkim ve savcı oy kullanamayacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN