Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kılıçdaroğlu'nun mektubuna ağır cevap

Ahmet Davutoğlu'nun Başbakanlığınının ilk dış kabülünü Makedonya Başbakanı Gruevski ile yaptı. İkili görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Giriş Tarihi: 17.9.2014 18:36 Güncelleme Tarihi: 17.9.2014 19:20
Makedonya ile Türkiye arasında sıkı dostluk ilişkisi olduğunu söyleyen Davutoğlu, mevkidaşının Türkiye'yi ziyareti sırasında 5 vilayetini de ziyaret etmesinin çok anlamlı olduğunu söyledi. Davutoğlu, Makedonya'nın Avrupa Birliği sürecini yakından takip ettiklerini ve bu süreci desteklediklerini söyledi.

Davutoğlu, kendisinin Makedonya ziyaretinde kendi şehirlerini gezdiği gibi hissettiğini, konuk başbakanın Türkiye ziyaretinin de aynı şekilde olduğunu umduğunu söyledi. Davutoğlu ayrıca Büyük İskender'in lahtinin talepleri doğrultusunda konuk başbakana verileceğini söyledi.

Makedonya Başbakanı Gruevski, Davutoğlu'nun ilk konuğu olmaktan mutluluk duyduğunu belirterek Davutoğlu'na görevinde başarılar diledi. Gruevski, iki ülke arasındaki ticari alanda ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik görüş birliğinde olduklarını, Makedonya'nın yatırımlara açık olduğunu ve düşük maliyetlere sahip olduklarını söyledi. Gruevski, dünyadan birçok ülkenin Makdonya'ya yatırım için geldiğini Türkiye'den de çok sayıda yatırımcının ülkesine yatırıma geleceğine inandığını söyledi.

KILIÇDAROĞLU'NUN MEKTUBUNA AĞIR CEVAP

Başbakan Davutoğlu, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun kendisine gönderdiği söylenen mektupla ilgili kendisine böyle bir mektup gelmediğini ancak medyada yer alan ve CHP'nin internet sitesinde yer alan ifadelerin çok çirkin olduğunu belirterek CHP liderinin Cumhurbaşkanı'na yönelik ifadelerinin kabul edilebilir olmadığını söyledi.

Bu mektubun dilinin kutuplaştırıcı ve provokatif olduğunu anlatan Davutoğlu, böyle bir uslup Türk siyasetine yakışmaz. Bu mektup Türkiye'de Anamuhalefet liderine de yakışmaz. Bu durum kendisine yakışır ama anamuhalefet lideri olacak kişiye yakışmaz.

Mektupta ifade edilen finansal krize değinen Davutoğlu, AK Parti iktidarlarının Türkiye'yi krizlerden çıkaran hükümetler olduğunu bankaları batan bir ülkeden bu noktaya gelişte şu anda Cumhurbaşkanı olan ismin en büyük katkısı olduğunu anlattı.

Davutoğlu: Kime neyi jurnalliyor. Bir anamuhalefet liderinin dünyada ekonomik dengelerin çok zor olduğu bir dönemde Türkiye'yi kimseye küçük düşürmeye hakkı yoktur. Türkiye'de kimsenin ayrıcalığı yoktur. Türkiye'de ekonomik ve siyasi istikrarın da teminatı Türkiye Cumhuriyeti hükümetidir.
Makedonya Başbakanı, ülkesinde Türk eserlerine yönelik ilgilerinin sıcak olduğunu, tarihi eserlerin onarımını gerçekleştirdiklerini, Mustafa Kemal Atatürk'ün babasının evinin inşaasının da sürdüğünü söyledi. Gruevski, bazı bölgelerde Türkçe'nin ikinci dil olarak kabul edildiğini, kendi kabinesinde bir Türk bakan bulunduğunu anlattı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kılıçdaroğlu'nun mektubuna ağır cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN