Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Okul açmak isteyen yasal duruma uyacak

Bozdağ: Özel okulda Kürtçe eğitim verilmesinin önünde engel yok. 'Okullar kapatıldı' diyenler eğer samimiyse Valilik ve MEB'e müracaat ederler. Provokasyona asla prim verilmemeli

Giriş Tarihi: 17.9.2014
Onlarca okulu yakan terör örgütü, 'Diyarbakır'da okulumuz kapatıldı' propagandasına başladı. Kente giden Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise mühürlenen okulla ilgili hiçbir yasal başvurunun olmadığını açıkladı. Bozdağ'ı havalimanında Vali Vekili Mehmet Demir, milletvekilleri ve il protokolü karşıladı. Karşılamaya Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan kararnameyle merkeze alınan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç katılmadı.

ALGI OPERASYONU

Gazetecilerin "Kürtçe eğitim vereceği öne sürülen 'okul' çözüm sürecinde bir yol kazası mı?" şeklindeki sorusunu cevaplayan Bozdağ, çözüm sürecinin ilk kez hükümet programında yer almasının konuya verdikleri önemi gösterdiğini belirterek, son yaşanan olmayın açıkça provokasyon olduğunun altını çizdi. Bozdağ şu mesajları verdi. "Yasa çıktı ama attığımız adımlara izin vermiyorlar', 'Yasa çıktı ama adım atamıyoruz' gibi halk arasında farklı bir algı operasyonu da yapıyorlar. Okullar Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Dolayısıyla okul açmak isteyen bu yasal duruma uyacak. 'Kafama göre okul açıyorum, öğrenci alıyorum' denilirse orası hukuk devleti olmaz. Bunun bir algı operasyonu olduğunu düşünüyorum. Çözüm sürecine karşı olan çevrelerin de katkısıyla halkı, bu sürecin ve hükümetin aleyhine dönüştürmek için bir çaba olduğunu düşünüyorum.

SAMİMİYSELER İZİN ALSINLAR
'Okullar kapatıldı' diyenlerin samimi olarak bu meseleye sahip çıktıklarını düşünmüyorum. Samimilerse Milli Eğitim Müdürlüğü, Valilik ve Milli Eğitim Bakanlığı'na müracaat ederler. Okulların açılmasına ilişkin şartlar ve prosedürler belli. O çerçevede açılan okullara çocuklar gidebilir. Bu konuda herhangi bir sıkıntımız yok. Sıkıntı olsa, irademizde bir problemimiz olsa bu konuda yasal düzenleme yapmayız. Bozdağ çözüm sürecinde attıkları adımların ortada olduğunu söyledi.

'HİÇ BİR YASAL ENGEL YOK'
Son demokratikleşme paketiyle de özel eğitim kurumlarında Kürtçe eğitimin yolunun da açıldığını belirten Bozdağ, buna karşın bazı çevrelerin ortaya çıkarak, yasalara aykırı adımlar attığını ifade etti.

KIŞANAK: DİYARBAKIR CEZAEVİ MÜZE OLSUN
Bozdağ, Diyarbakır temasları kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak'ı da makamında ziyaret etti. Ziyarette hasta tutuklu ve hükümlüler de gündeme geldi. Bozdağ, hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili farklı sağlık raporlarının birbirini tutmadığını belirterek, sorunun çözülmesi için Sağlık Bakanlığı ve Adli Tıp Kurumu'nun ortak bir çalışma yapacağını belirtti. Ziyarette Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Kışanak da Diyarbakır Cezaevi'nin müze yapılmasını istedi. Bozdağ, Ulucanlar ve Sinop cezaevlerinde de bir çalışmanın olduğunu belirterek bu konuyu da değerlendireceklerini söyledi.

VALİ KIRAÇ, BAKAN BOZDAĞ'I KARŞILAMADI
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Diyarbakır'da çeşitli kurum ve STK'ları ziyaret etti. Bozdağ'a Vali Vekili Mehmet Demir, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Galip Ensarioğlu, Mine Lök Beyaz ve Oya Eronat, İl Emniyet Müdürü Halis Böğürcü ve AK Parti İl Başkanı Aydın Altaç eşlik etti. Karşılamaya Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanan kararnameyle merkeze alınan Diyarbakır Valisi Mustafa Cahit Kıraç'ın katılmaması gözlerden kaçmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Okul açmak isteyen yasal duruma uyacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN