Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sigarayla savaşta cephe genişliyor

Sağlık Bakanı: AVM girişlerinde, cami avlusunda ve hastane bahçesinde çizili alanlarda sigara içilebilecek. Hedefimiz, tüketim oranını yüzde 25 ve altına indirmek

Giriş Tarihi: 17.9.2014
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'na konuk oldu, sağlık çalışanlarının haklarından, uyuşturucuyla mücadele düzenlemelerine kadar gündeme ilişkin çarpıcı değerlendirmeler yaptı. İşte Bakan Müezzinoğlu'nun mesajlarından satır başları:

AÇIK ALANDA DA SİGARA KISITI

Türkiye sigarayla mücadelede dünyada örnek bir başarı sergiledi ve Dünya Sağlık Örgütü'nce ödüllendirildi. Türkiye'de sigara kullanım oranı yüzde 31'lerden yüzde 27'lerin altına indi. 2 milyondan fazla vatandaş sigarayı bıraktı. Açık alanlardaki restoran ve kafelerde sigara içilen ve içilmeyen alan olacak. Üçte bir gibi bir alanı sigara içilebilen olarak ayıracağız. Bunu yüzde 25'e kadar indirmek gibi bir bakışımız da var. Adı çocuk parkıysa çocuk parklarında sigara içilmeyecek. Yetişkin parklarında ve cami avlularında da belirli bir alanda içmek serbest olacak. Hastane bahçelerinde, yoğun bakımda hastası var, hastasını kaybetmiş olan var, o psikolojisinin üzerine yeni bir yük yüklemek doğru değil ama onu en azından diğer vatandaşların hak ve hukukunu gözetecek şekilde belirli bir mesafeye çekeceğiz. AVM gibi yerlerde de kapıdan belirli bir mesafe uzakta sigara içme alanları oluşturulacak. 2017 sonu itibarıyla sigara kullanım oranını, yüzde 25'lerin altına indirmeyi hedefliyoruz. Esas hedefimiz de 2023'lerde yüzde 20 ve altına inebilmek.

MESLEK HASTANESİ BİTİYOR
"İş sağlığı ve güvenliği konusundaki yeni sürece son şeklini gelecek hafta vereceğiz. Meslek hastalığı hastanelerinin 20-30 yıl önce bir önemi vardı ama artık eğitim ve araştırma hastaneleri, şehir hastanelerinde her türlü uzman bulunuyor. Bütün eğitim ve araştırma hastanelerinde, şehir hastanelerinde meslek hastalıklarıyla ilgili alanlar olacak. Yani ayrıca meslek hastalıkları hastanesi diye bir konsepti uzun süre devam ettirmeyi düşünmüyoruz. Meslek hastalıkları hastaneleri gündemimizden yavaş yavaş çıkacak. " "Meclis'te olağanüstü gündem sorunu yaşamazsak, sağlıkçılara yıpranma hakkı muhalefetin de itiraz edeceğini sanmıyorum. Meclis açılır açılmaz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımızla çalışarak düzenlemesini getireceğiz. Yıpranma payını 5 yılla 1 yıl olarak düşünüyoruz." AA

UYUŞTURUCUYLA SAVAŞA ÖZEL HAT
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı'nın Bakanlar Kurulu'na sunulduğunu belirtti. Türkiye'nin uyuşturucu kullanımında henüz çok riskli bir durumda olmadığını vurgulayan Müezzinoğlu, ancak gerekli denetleme yapılmazsa 5-10 yıl sonra Türkiye'nin de riskli bir ülke haline gelebileceğine işaret etti. Sağlık Bakanlığı'nın koordinasyonunda, TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar'ın başkanlığında 7 bakanlıktan üst yöneticilerin, yoğun çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Müezzinoğlu, "Kişi, uyuşturucuyu mahallesinde, okulun köşesinde yakın çevresinde bulamamalı. Bakkaldan çikolata alındığı gibi çok kolay ulaşılabilir olmaması gerekir. Buralardaki ulaşım kanallarını olabildiğince sıfırlayabilmek için bu konuya çok ağırlık verdik" dedi. Bakan kurulacak ALO destek hattı için de şunları söyledi: "Ailelerin bu konuda çaresiz bırakılmaması için telefonla yardım alınabilecek bir hat kurulacak. Hattı arayan kişinin, huzursuzluk duymadan, güven içinde konuşabilmesi için kimliği bilinmeyecek bir sistemle ALO sistematiğini ve ondan sonra da tedbir alma dinamiklerini güçlü hale getirecek bir altyapı çalışmasını değerlendirdik."

BİR KEZ DENEME ORANI TÜRKİYE'DE YÜZDE 2.7
Bakan Mehmet Müezzinoğlu, 15-24 yaş arası uyuşturucu maddeyi en az bir kere deneme istatistiğinde, AB ortalamasının yüzde 29.7, Türkiye'de ise yüzde 2.7 olduğunu belirterek "Bu avantajımızı daha güçlü bir avantaja dönüştürmemiz lazım. Yani 15-24 yaş grubunda yüzde 2 veya 3 gencimizin denemiş olması bile bizce önemli bir alarm hali" dedi. Bonzai kullanımına ilişkin bir soru üzerine de Bakan Müezzinoğlu, genelde bonzai kelimesini kullanmadıklarını, bunun bir kimyasal olduğunu belirterek, " Şimdiki düzenlemeyle uyuşturucu özelliği söz konusu olan tüm ürünleri kimyasal olarak yasak kapsamına alıyoruz" dedi.

ÇOCUK PARKLARINDA DA YASAK..
Yeni düzenlemeyle sigara yasağı çocuk parklarını da kapsıyor. Yetişkin parklarında da ancak belli alanlarda serbest olacak.

AÇIK KISIMLARDA 3'TE BİR SINIRI
Restoran ve kafelerin açık alanlarında da sigara yasağı olan bölümler ayrılacak. Sadece 3'te birinde sigaraya izin verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sigarayla savaşta cephe genişliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN