Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yunanistan Başbakanı ile Ada'da çay içelim

Kıbrıs sorununun artık çözülmesi gerektiğini belirten Başbakan Davutoğlu "Yunanistan Başbakanı ile önce Güney'e gidelim, çay içelim. Sonra Kuzey'e gelelim, yine birlikte olalım" dedi

Giriş Tarihi: 17.9.2014
Başbakan Ahmet Davutoğlu, KKTC'ye gerçekleştirdiği ilk yurt dışı ziyaretinde ilk mesajı da Rumlara verdi. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ve Başbakan Özkan Yorgancıoğlu ile görüşmelerinin ardından Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nikos Anastasiadis'e ve Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'a seslenerek şunları söyledi:

SEÇİM AYARLI MÜZAKEREYİ TERK EDELİM:
Müzakere konusunda, Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC her zaman iyi niyetini gösterdi. Maalesef istediğimiz oranda mukabele görmedik. Şimdi harekete geçme zamanıdır. Buradan, sayın Anastasiadis'e de sesleniyorum, gelin bu barışı bir an önce, yarın değil bugün, gelecek hafta değil bu hafta, gelecek yıl değil bu yıl yapalım. Artık seçimlere ayarlı müzakereleri terk edelim. Artık bu adaya barış, Doğu Akdeniz'e de huzur gelsin.

ÇAPRAZ ZİYARETLERİ ARTIRALIM:
Yunanistan Başbakanı hazırsa birlikte önce Güney'e gidelim, çay içelim, sohbet edelim, sonra Kuzey'e gelelim, yine sohbet edelim. Gelin beraber burada barışı inşa edelim. Müzakere sürecine katkıda bulunmuş müttefik ülkelere de sesleniyorum. Çerçeveye sahip çıkın.

DÖNÜŞÜMLÜ YÖNETİMDE İLK ZİYARET KIBRIS'A OLUR:
(Müzakerelerin ardından dönüşümlü yönetimin sağlanması durumunda) Bir Türk bir Rum Cumhurbaşkanı olduğu Kıbrıs'tan bahsediyorum. Rum olursa da gelirim, ilk ziyareti buraya yaparım, Türk olursa da yaparım. Kıbrıs Devleti'nin başında Türkler ve Rumlar birlikte, iki dost halk olarak temsil bulundururlarsa, Türk mü var, Rum mu var bakmayız.

BEDELLİ İÇİN BRİFİNG

Ziyaret öncesi Esenboğa Havaalanı'nda basın toplantısı düzenleyen Davutoğlu, bedelli askerlik konusunda Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı'ndan brifing aldıktan sonra bir değerlendirme yapacaklarını belirterek "Gereken adımlar varsa gözden geçireceğiz" dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Şartlı muhatap" sözlerini eleştiren Davutoğlu "Biz büyük Türkiye yürüyüşündeyiz. Kılıçdaroğlu bu yürüyüşe engel çıkarırsa yolun kenarına koyarız" şeklinde konuştu.

LOKMACI KAPISI'NA YÜRÜDÜ
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Eroğlu ile yaptığı ortak basın toplantısının ardından Selimiye Camii'nde namaz kılarak, Arasta Çarşısı'nı gezdi. Esnafla sohbet eden, vatandaşlarla fotoğraf çektiren Davutoğlu, KKTC ve Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ni birbirinden ayıran Lokmacı Sınır Kapısı'na kadar yürüdü. Son noktaya kadar ilerleyen Davutoğlu, sınırla ilgili bilgi aldı. Davutoğlu, KKTC'ye geçen Rumlarla da sohbet etti. Kıbrıslı Türkler, Lefkoşa sokaklarında yürüyen Davutoğlu ve bakanlara sevgi gösterilerinde bulundu. Davutoğlu, bu sırada bir Filistinli ile karşılaştı. Filistinli "sizinle gurur duyuyoruz" derken, Davutoğlu, "Biz sizinle gurur duyuyoruz" cevabını verdi. Bir Kıbrıs Türkü ise Davutoğlu'na, "Bir Türk Başbakanı'nın gelip bu sokaklarda gezmesi bir hayaldi" dedi. Ardından Boğaz Şehitliği'ni de ziyaret eden Davutoğlu, KKTC Meclisi Başkanı Sibel Siber'le görüşmesinde ise "Çok az ülkenin demokrasisi KKTC'deki kadar güçlü ve derin bir geleneğe sahiptir" diye konuştu. Davutoğlu, KKTC Başbakanı Özkan Yorgancıoğlu'nun onuruna verdiği yemekte de "Türkiye, Rum Yönetimi ve Yunanistan'ın çözüm yönünde attığı her adıma destek olacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yunanistan Başbakanı ile Ada'da çay içelim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN