“Aylin Hanım ishal olmuş dua etsin”

Giriş Tarihi: 18.9.2014 15:33 Güncelleme Tarihi: 18.9.2014 17:23

Şebeke suyu kullandığı için ishal olduğunu iddia eden CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın şikayeti üzerine numune almak üzere bölgeye gelen ASKİ ekipleri, binada kuyu suyu kullanıldığını tespit etti.

Ankara'nın şehir şebekesi suyundan kendisi ve ailesinin ishal olduğunu iddia eden CHP Ankara Milletvekili Nazlıaka'nın konutunun bulunduğu binada ASKİ ekipleri numune alarak incelemede bulundu. Nazlıaka'nın konutunun da bulunduğu 21 daireli binada yapılan incelemeyle ilgili bilgi veren ASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanı Nurullah Said Yeken, incelemelerini tamamlamış bulunduklarını belirterek, 'İki konu için burada inceleme yaptık. Birincisi Sayın Milletvekilimiz Aylin Nazlıaka'nın musluk suyu şik'yetleri ile ilgili bir inceleme yaptık. İkincisi de anormal düşük su tüketimlerinden dolayı şüphelendiğimizden dolayı usulsüz kaçak su kullanımıyla ilgili incelemelerimizi yaptık' dedi.


ŞEBEKE SUYU DEĞİL KUYU SUYU

Yaptıkları incelemede, burada hem şebeke suyu bağlantısının olduğu hem de kuyudan bir bağlantının olduğunun tespit edildiğini söyleyen Yeken, şunları kaydetti:

'Burada kuyu suyunun peşine bir arıtma yapılmış. Şuanda burada şebeke suyu değil, kuyu suyu kullanılıyor. Şebeke suyumuz kullanılmıyor. Kuyularının yasal olmadığı, kuyularının kaçak kullanıldığı tespit edilmiş durumdadır. Kuyulardan gelen su sayaçtan geçmeden doğrudan depoya dökülmekte ve bu da bina içerisinde kullanılmaktadır. Bizim ilgili mevzuatımıza bu bir usulsüz su kullanımı yani kaçak su kullanımıdır veya su hırsızlığı diye de tabir edilmektedir. Burada neredeyse 2.7 liralık kullanım görülmektedir. Burada uzun süredir şebeke suyunun kullanılmadığı, kaçak olarak açılan kendi arıtma iç tesisinden geçirildikten sonra kullanıldığını belgeledik. Şebeke suyunun usulsüz kullanımını sağlayacak illegal bir boru bağlantısı tespit ettik. Burada istenildiği zaman kullanılmak üzere şebeke suyundan da kaçak bir bağlantı çekilmiştir. Sadece kuyu suyu kaçak değil, şebeke suyunda da kaçak bağlantı vardır.'

Nazlıaka'nın basın beyanatından sonra hem İvedik İçme Suyu Arıtma Tesisi'nin hem de ana hatların akredite olmuş laboratuvarlarda denetlediklerini vurgulayan Yeken, şunları kaydetti:

'İnsan sağlığını tehdit eden bir şeye rastlamadık. Türkiye Halk Sağlığı Kurumu'da inceledi ve hiçbirinde bir problem rastlamadık. Ancak Sayın Milletvekilimizin bu şik'yeti nereden kaynaklanıyor diye binasına geldiğimizde sıkıntının kaynağını da tespit etmiş durumdayız. Şuan da yaptığımız ölçümlerde kuyu suyunu bastıkları depolarında klor yok. Laborant arkadaşlarımız numuneleri aldılar ve depolarında klorun olmadığını tespit ettiler. Biz şebeke suyuna bir miligram olacak şekilde klor basarız. Klor, şebekede herhangi bir karışma olması durumunda bakteriyel açıdan suyun güvenliğini sağlar. Ancak iç tesisatta kullanılan suda klor olmaması durumunda bu sularda bakteri üreyebildiği, bunun da insan sağlığını olumsuz etkilediği ve başta ishal olmak üzere çok çeşitli problemlere neden olduğu ortadadır. Kuyularından bastıkları depolarda klor olmadığı için muhtemelen Sayın Milletvekilimiz bundan rahatsızlanmıştır diye tahmin ediyoruz."

Binaya yapılacak yaptırım ile ilgili ise Yeken, "Şuan da bu abonelik başlangıç tarihinden itibaren bu tarihe kadar tüketebilecekleri su hesaplanır. 3 kat cezalı su hesaplanır ve kendilerine ceza tebliğ edilir. 1 hafta içerisinde ödenmediği takdirde ise hukuki yollardan bu ceza kendilerine iletilecektir' ifadesini kullandı.


GÖKÇEK: 'AYLİN NAZLIAKA'YI MAHKEMEYE VERECEĞİZ'

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, 'Aylin Hanım ishal olmuş dua etsin. Dizanteri de olabilirdi. Her şey olabilirdi. İşin enteresan tarafı, maalesef kaçak bir boruyla da şebeke suyu çekmişler. Rezaletin daniskası' dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Gökçek, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 18'inci Uluslararası Tarım Fuarına katıldı. Fuar da incelemelerde bulunan Gökçek, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Şebeke suyu kullandığı için ishal olduğunu iddia eden CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın şikayeti üzerine numune almak üzere bu sabah bölgede araştırma yapan ASKİ ekiplerinin binada kuyu suyunun kullanıldığını tespit etmesini değerlendiren Gökçek şu açıklamayı yaptı:
'Bugün Ankara'da ibretlik bir olay yaşandı. Biliyorsunuz CHP'li Ankara Milletvekilleri ki bunların içerisinde assolist olarak tabiri caizse Nazlı Hanım vardı. Sivil toplum örgütleri ki bunların çoğu ideolojik sivil toplum örgütleri Ankara'da kampanya başlattılar. Başlattıkları kampanya; Ankara'nın suyunun pis olduğuna ve insanları ishal yaptığına dair. Kampanyaya demin söylediğim gibi Aylin Nazlıaka başrollerde yürüttü. Bu konuda bazı ihbarlarda geldi bize. Arkadaşlarımız dün ilk olarak gidip depoyu kontrol etmişlerdi. Bugün medya mensuplarının birçoğu da gezdi. Depo tam bir felaket. Kaçak bir su kuyusu açılmış. Açılmış olan kaçak su kuyusunda klor kullanılmıyor ilk tespitimiz bu. Klor kullanılmayan yerde her türlü hastalık geçebilir. Aylin Hanım ishal olmuş dua etsin. Dizanteri de olabilirdi. Her şey olabilirdi. İşin enteresan tarafı, maalesef kaçak bir boruyla da şebeke suyu çekmişler. Rezaletin daniskası. Bugün gördüğünüz depo temizlenmiş hali. Aylin Hanım talimat vermiş oradakilerin verdiği bilgiye göre. Buraya gazeteciler gelebilir, depoyu temizleyin demiş. Şimdi kalkacaksın ishal oldum diye bas bas bağıracaksın, kaçak su kullanacaksın, kaçak kuyu açacaksın, kaçak kuyudan mikroplu suyu kullanacaksın, ondan sonra ishal olacaksın, ondan sonra da kalkacaksın Ankara Büyükşehir Belediyesine çamur atacaksın. Adamın suratına işte çamur böyle yapışır kalır. Olay ortaya çıkmıştır. Aylin Hanım kendi ishal vakasını, kendi ihmalini direk olarak şebeke suyuna atma gibi bir açgözlülüğe tenezzül etmiş ve suçüstü yakalanmıştır. Şimdi bakalım durumu nasıl izah edecektir merak ediyorum.'

Durumu kesinlikle yargıya taşıyacaklarının altını çizen Gökçek, 'Minimum 15, maksimum 40 bin Liraya kadar daire başına ceza gelecek. 2001 yılından itibaren bu suç işleniyor. Çok ciddi bir para cezası alacaklar. Ayrıca kaçak su kullandıkları için bir yıldan 3 yıla kadar hapis cezası var. Kuyunun izni varsa çıkartır gösterirler. İlk tespitlerimize göre kuyunun izin belgesi yok. Kuyu suyunun da fazla üstünde durmuyorum. Cezasını ödersin çekersin. Şuan da Ankara'da tarasak pek çok yerde kaçak kuyu bulabiliriz. Ondan ziyade şebeke suyundan kaçak boru almak suç. Bu bir Milletvekilline yakışır mı? Özellikle kaçak konusunu affedebilmek mümkün değil. Aylin Hanım'ı mahkemeye vereceğiz' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
“Aylin Hanım ishal olmuş dua etsin”
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN