Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan Davutoğlu, Aliyev'le görüştü

Giriş Tarihi: 19.9.2014 10:49 Güncelleme Tarihi: 19.9.2014 10:50

Azerbaycan'a 2 günlük resmi ziyaret düzenleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'le görüştü. Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı'nda gerçekleşen görüşmede Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ile iki ülke arasındaki işbirliği konularının yanı sıra, Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel gelişmelerin ele alındığı öğrenildi.

HAYDAR ALİYEV'İN MEZARINA VE TÜRK ŞEHİTLİĞİ'NE ZİYARET

Azerbaycan'a 2 günlük resmi ziyaret düzenleyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, Azerbaycan'ın milli lideri merhum Haydar Aliyev'in anıt mezarını ve Türk Şehitliği'ni ziyaret etti.

KKTC'nin ardından ikinci yurtdışı ziyaretini Azerbaycan'a gerçekleştiren Başbakan Ahmet Davutoğlu, bugün sabah saatlerinde Bakü'deki Haydar Aliyev'in anıt mezarını ve Türk Şehitliği'ni ziyaret etti. Türk Şehitliği'ni ziyareti sırasında hatıra defterini imzalayan Davutoğlu, deftere şunları yazdı:
'Aziz şehitlerimiz, Kafkas İslam Ordusu'nun yiğit askerleri. Sizler tarihimizin en zorlu dönemlerinden birinde Azerbaycanlı kardeşlerimize yardım elinizi uzattınız. Bu büyük fedakarlığınız o dönemde bağımsız Azerbaycan egemenliğini perçinledi. Makamların en yücesine erişerek yaptığınız kahramanlık, tüm Türkiye'nin yüreğinde gurur ateşine bir nişandır. Şehadete erdiğiniz topraklarda bugün özgür müreffeh bir ülke yükseliyor. Akıttığınız kanın Türkiye'yle Azerbaycan'ı birbirine kenetleyen en kutsal bağ olduğunu biliyoruz. 'Bir millet iki devlet' gerçeğinin timsalisiniz. Sizlerle birlikte Azerbaycan'ın dört bir köşesinde yatan tüm şehitlerimizin bizlere bıraktığı bu mukaddes emaneti korumak bizim için bir görevdir. Bu meçte çalışıyor, kader birliği yapmış Türkiye ve Azerbaycan'ın geleceğini bu anlayışla şekillendiriyoruz. Bu kardeş topraklarda huzurla uyuyunuz. Kalplerimizde ebediyen yaşayacaksınız. Manevi huzurunuzda bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyor, Türkiye ve Azerbaycan'ın bütün şehitlerini minnetle anıyorum. Allah rahmet eylesin.'

Başbakan Davutoğlu, bugünkü temasları kapsamında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Resul Rasizade ile görüşecek. Görüşmelerde Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin çeşitli boyutları ile iki ülke arasındaki işbirliği konularının yanı sıra Türkiye ve Azerbaycan'ın ortak ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel gelişmelerin ele alınması bekleniyor.

Davutoğlu, yarın ise Asrın Anlaşması'nın 20. yıldönümü ve Güney Gaz Koridoru temel atma törenlerine katılacak. Davutoğlu, söz konusu törenlere katılacak diğer ülke liderleriyle de görüşmeler gerçekleştirecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Davutoğlu, Aliyev'le görüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN