Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte paralelin teknik köstebeği

Paralel yapının, log kayıtlarını da silen teknik köstebeği Ensari Durmaz'ı SABAH buldu Ensari Durmaz, TSE'deki kozmik bilgi işlem odasında gece yarılarına kadar çalışıyor

SABAH, log kayıtları başta olmak üzere önemli teknik delilleri yok eden paralel yapının teknik işlerden sorumlu kozmik elemanını buldu. Bu kişi, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'nda (TİB) görev yapmış olan Ensari Durmaz. Ensari Durmaz, EPDK'daki normal mesaisi bitince Necatibey Caddesi'ndeki yeni Başbakanlık binasının hemen yanında bulunan TSE binasına gidiyor ve orada kozmik bilgi işlem odasında gece yarılarına kadar çalışıyor. Burada 5 haneli özel şifreyle girilen bir kapıdan geçiyor, 5'inci kata çıkıyo. Durmaz'ın Başbakanlığı gören bir noktadan ortam dinleme sisteme kurmuş olabileceği yönünde şüpheler var. Paralel yapı tarafından dinlendiğini SABAH'ın ortaya çıkardığı EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, Durmaz'ın şüpheli TSE ziyaretlerini öğrenince "TSE'de ne yapıyorsun?" diye sordu.

İŞ AKDİ FESHEDİLDİ
Durmaz, "Tercüme yapıyorum" diye tatmin edici olmayan bir cevap verince de iş akdinin feshedilmesi talimatını verdi. Ensari Durmaz'ın EPDK'daki görevi 1. Grup Başkanlığı idi. Bu birim, petrol lisansı veren kritik bir ünite. Durmaz'ın EPDK'ya girerken referanslarından birinin EPDK üyesi Abdullah Tamcan olduğu belirtildi. 17 Aralık darbesi girişiminden sonra tekrar gizlice TİB'e çağrılan ve log kayıtlarını 3 günde silen Ensari Durmaz log kayıtlarını silerken çok farklı bir sistem kullanıyor. Durmaz, önce kayıtları bir algoritmayla şifreliyor, anlaşılmaz hale getiriyor, sonra da siliyor. Böylece silinen kayıtlar geri çağrılsa bile materyal bir algoritmayla şifrelendiği için içindeki bilgileri anlamak mümkün olmuyor.

ABD'DE EĞİTİM GÖRMÜŞ
SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı bilgilere göre Ensari Durmaz, elektrik, elektronik mühendisi. Teknik konularda ABD'de eğitim görmüş bir bilişim uzmanı. Paralel yapının emniyet imamı Kozanlı Ömer lakaplı Osman Hilmi Özdil ve onun hemşerisi Emniyet İstihbarat eski Daire Başkanı Ramazan Akyürek'le yakın ilişkileri var. Daha önce TİB'de dinlemelerden sorumlu kozmik birimde görev yapıyordu. 7 Şubat krizinden sonra cemaat yönetiminin talimatıyla EPDK'ya geçti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte paralelin teknik köstebeği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN