O tezgâhtan bir Türk çıktı

Erdoğan ve Davutoğlu'nun namaz kıldığı camiyi IŞİD karargâhı gibi gösteren NY Times gazetesindeki haberin altından AK Parti karşıtı olarak tanınan Türk gazeteci çıktı

Giriş Tarihi: 19.9.2014
ABD'nin önde gelen gazetelerinden Newyork Times'ta yer alan Hacı Bayram Veli Camisi ile ilgili haberin altından Türk gazeteci Ceylan Yeğinsu'nun imzası çıktı. IŞİD militanlarının Ankara'daki Hacı Bayram Veli'yi mesken tuttuğu ve buradan çok sayıda Türk'ü Irak'a götürdüğüne yer veren haberin fotoğrafında ise Tayyip Erdoğan'la, Ahmet Davutoğlu'nun Hacı Bayram Veli Camisi'nde cuma namazından çıkarken çekilmiş fotoğrafları kullanıldı. Türkiye'yle ilgili uluslararası alanda algı oluşturmaya dönük 'operasyonel haberin' altından ise daha önce Doğan Medya'da çalışan AK Parti karşıtı Türk gazeteci Ceylan Yeğinsu imzası çıktı.

HÜRRİYET'TEN NYT'YE

NYT'de Ceylan Yeğinsu imzalı o haberde, Erdoğan'la Davutoğlu'nun cuma namazını kıldıktan sonra camiden çıkarken çekilmiş fotoğrafı kullanıldı. Haberle görsel uyum için bilinçli tercih edilen fotoğrafla, Türkiye'nin IŞİD'e destek verdiğine dönük algı operasyonu amaçlandı. Gazeteciliğe 2008'de başladığını belirten Yeğinsu, 2013'ten itibaren New York Times gazetesinin İstanbul ofisinde çalışmaya başlamış. Ancak 2008'den 2013'e kadar Hürriyet Daily News gazetesinde çalışmış.

BİRİ YALANLADI, DİĞERİ DÜZELTTİ

Gelen tepkiler üzerine haberi kaleme alan muhabir Yeğinsu, "O fotoğraf ve fotoğrafaltı yazı bana ait değil" açıklamasını yaptı. Gazete yönetimi ise haberin internet versiyonundaki düzeltme notunda, fotoğrafın yanlışlıkla yayımlandığını savundu. Notta, fotoğraftaki caminin ve Cumhurbaşkanı'nın bu camiyi ziyaretinin makalede anlatılan IŞİD'in militan devşirmesi konusuyla ilgisi olmadığı belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
O tezgâhtan bir Türk çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN