Türkiye'nin en iyi haber sitesi

49 konsolosluk çalışanı nasıl kurtarıldı?

Giriş Tarihi: 20.9.2014 10:33 Güncelleme Tarihi: 20.9.2014 17:44
IŞİD'in elinde bulunan 49 konsolosluk çalışanı serbest kaldı. Rehinelerin 3 katlı bir binadan teslim alındığı bildirildi. Rehinelerin 8 kez yer değiştirdiği ifade edilirken güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre rehinelerin kurtarılması için IŞİD'e fidye ödenmedi.

IŞİD'in alıkoyduğu 49 konsolosluk çalışanı nasıl serbest kaldığıyla ilgili bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

Musul'da rehin alınanları kurtarma operasyonu MİT Dış Operasyonlar Daire Başkanlığınca (DOP) tamamen "yerli bir operasyon" olarak yürütüldü.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, 49 konsolosluk çalışanı 101 gün içinde 8 kez yer değiştirdi.

Bu yer değiştirmeler hem MİT elemanları hem de uydu üzerinden adım adım takip edildi. MİT'in personel ve ailelerinin nerede olduğundan hep haberi vardı.

MİT, Musul'daki rehin alınma olayının ardından İŞID'in bölgede daha önce gerçekleştirdiği tüm rehin alma operasyonlarını analiz ederek, bir strateji geliştirdi ve bu çerçevede sonuca ulaştı.

Musul'da rehin alınanlar, bugüne kadar 5-6 kez kurtarılma aşamasına geldi ancak bu girişimler bölgedeki savaş ortamı nedeniyle sonuca ulaşmadı, operasyon bugüne kaldı.

Aynı kaynaklar, kurtarma operasyonu sadece Türkiye'nin gerçekleştirdiğinin ve hiçbir şekilde yardım alınmadığının altını çizdiler. Başba bir ülke ya da istihbarat kurumunun desteğini alınmadığına vurgu yapıldı.

FİDYE ÖDENMEDİ

Güvenlik kaynaklarının verdiği bilgiye göre IŞİD'in elinde bulunan ve bu gün sabaha karşı kurtarılan 49 Türk vatandaşı için fidye ödenmedi, bırakılmaları karşılığında herhangi bir şart kabul edilmedi..

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
49 konsolosluk çalışanı nasıl kurtarıldı?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN