Büyük Türkiye 46 vatandaşını IŞİD'in kalbinden aldı

IŞİD, alıkoyduğu konsolosluk personelinin yerlerini sürekli değiştirdi. Her nakilden haberi olan ancak kurduğu özel ekiple kurtarma için doğru zamanı bekleyen MİT, 101 gün sonra operasyona son noktayı koydu

Giriş Tarihi: 21.9.2014
IŞİD militanlarının alıkoyduğu 46'sı Türk konsolosluk görevlisi 49 kişi örgütün şu andaki merkezi konumunda olan Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinin karşısında bulunan Rakka kentinden alındı. Çatışma olmaksızın gerçekleşen operasyon sırasında bir kişinin bile burnu kanamadı, fidye ve herhangi bir ödeme yapılmadı. Kurtarılan Türk personelin orada yaşadıkları ve kurtarma operasyonunun detaylarına SABAH ulaştı.

ÖNCE MİSAFİR SONRA KAFİR
12 Haziran'da Musul'daki Türk Başkonsolosluğu'nda görevli personelin alıkonulmasından bir gün önce tahliye hazırlığı tamamlanmıştı. Ancak konsolos bir gün daha beklemeyi tercih edince bin kişilik IŞİD grubu binayı kuşattı. Özel harekât birlikleri çatışmadan kaçındı, tüm resmi evrak ve kripto cihazları imha edildi. Türk personeli araçlarla binadan çıkaran militanlar, Türk görevlilere önce, "Misafirimizsiniz. Serbest bırakılacaksınız" diyerek şiddet uygulamadılar. Ancak özellikle peşmergelerle çatışmaların yoğunlaştığı günlerde muamele değişti. Alıkonulan Türkler'e "Kafirsiniz" denilmeye başlandı. Nakiller sırasında personelin gözleri bağlandı. Arapça bilen bir Türk görevli, "Peygamberimiz Bedir Savaşı'nda esir aldığı kafirlerin bile gözünü bağlatmadı. Böyle misafirlik mi olur?" diye sorunca IŞİD militanları, "Emir böyle" cevabını verdi. Bir başka yer değiştirme sırasında ise ABD'nin Guantanamo Üssü'ndeki tutuklulara yaptığı gibi tüm personelin elleri ve ayakları kelepçelendi ve zincirle bağlandı. Musul ve çevresinde şiddetli çatışmalar başladığında konsolosluk personeli binaların mahzenine kapatıldı ve günlerce gün ışığını bile göremedi, fosseptik çukurunun patladığı ve taştığı küçük bölmelerde kaldı. Türk konsolosluk görevlilerine günlerce tavuk-pilavdan başka yemek verilmedi. Rehineler arasında bulunan iki bebeğin ihtiyaçları ise Türkiye'ye sempati duyan yerel aşiretlerin desteği ile sağlandı.

ZİRVEDE GİZLİ PAROLA

Kurtarma operasyonunun detayları ise şöyle oldu: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, operasyonun sızmaması için aralarında özel bir parola belirledi. Alıkonulan personelin kurtarılabileceği bilgisi 18 Eylül'de güvenilir istihbarat kaynaklarınca teyit edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan, özel bir haberleşme kanalından sürekli temasta kaldı. Operasyon için MİT'te özel ekip kuruldu. 1 yıla kadar uzanacak bir çalışma takvimi de belirlendi. Ancak alandaki güvenlik riskleri ve denge değişimi karşısında bir hafta önce tüm planlar yeniden masaya yatırıldı ve güncellendi. Operasyondan günler önce özel MİT ekibi, Davutoğlu ile görüştü. Alternatif tahliye güzergahları da belirlendi.

8 KEZ YER DEĞİŞTİRDİLER
Daha önce birkaç kez alıkonulan konsolosluk personelinin serbest kalacağı bilgisi geldiği ve hatta uçaklar hazır bekletildiği halde IŞİD son anda vazgeçince bu kez çok ihtiyatlı davranıldı. Konsolosluk personeli 8 kez yer değiştirdi ve bu hareketleri yerel istihbarat kaynakları sayesinde an be an takip edildi. Teknik istihbaratla alan istihbaratının birleştirildiği etkili koordinasyon kuruldu. Konsolosluk görevlileri önceki gün öğle saatlerinde "yine yer değiştirme yapılacağı" bilgisi ile Musul'da tutuldukları evden dışarı çıkarıldı. O sırada yanlarında silahlı IŞİD grupları vardı. Ancak Ankara'nın irtibata geçtiği alandaki bağlantılı elemanlar ile MİT görevlileri araçların güzergahını ustaca belirledi ve Türk personelin önceden belirlenen noktaya gelmeleri sağlandı. Bu aşamada Sünni aşiretler ve Irak Türkmenleri önemli rol oynadı. Tahliyenin Kuzey Irak üzerinden gerçekleşmesi planlandı. Ancak güvenlik riskleri nedeni ile karar değiştirildi. Araçlar Suriye'ye yönlendirildi. MİT ekibi Telabyad ilçesinde kendilerini karşılayan IŞİD militanları ve Arap aşiretleriyle Rakka'ya geçti. Burada rehineler teslim alındı. Telabyad- Akçakale üzerinden Türkiye'ye giriş yapıldığında saatler 23.20'yi gösteriyordu. Musul'dan güvenli bölgeye uzanan yolculuk 12 saati buldu. Saat 23.23'te MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu'na "müjdeli haberi" verdi. Rehinelerin Türkiye sınırına vardığında ise yolculuk 17 saati aşmıştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Büyük Türkiye 46 vatandaşını IŞİD'in kalbinden aldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN