Sınırda sığınmacı sayısı 60 bin oldu

Türkiye sınırına sıfır noktada Suriye topraklarında IŞİD ile PYD'liler arasında çatışmalar devam ederken, son iki günde Şanlıurfa'da yaklaşık 60 bin kişi Türkiye'ye sığındı

Suriye'nin Rakka kentine bağlı Tel Abyad ilçesinde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ile PKK'nın bu ülkedeki uzantısı olan Demokratik Birlik Partisi (PYD) arasındaki çatışmalardan kaçan çok sayıda Suriyeli, Suruç ilçesinden Türkiye'ye giriş yapmaya devam ediyor. Son 2 günde 60 bin kişi Türkiye'ye giriş yaptı. Bölgeden kaçan, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu binlerce kişi yanlarına aldıkları bazı eşyalarıyla birlikte sınıra sıfır noktada yer alan Suruç ilçesi Mürşitpınar Mahallesi sınırına geldi. Güvenlik güçleri geniş önlemler alırken, burada sığınmacılar bir süre bekletildi. Ardından Suriyelilerin sayılarının artması her geçen saat artınca tel örgüler açıldı. Sığınmacılar, güvenlik güçlerinin gözetiminde Türkiye'ye giriş yapmaya başladı. Ölümden kaçan Suriyelilere, Türk Kızılayı tarafından yardım yapıldı.

GELENLER İÇİN KAMP KURULACAK

Kadın, çocuk yaşlı yanlarına aldıkları bir takım ihtiyaçlarıyla birlikte tel örgülerini aşarak Türkiye topraklarına sığındılar. Gelenlerin büyük bir bölümü kamuya ait yurtlara yerleştirilirken, kamp kurulması için de çalışmalar başlatıldı. Suriyeli sığınmacılar canlarını zor kurtardıklarını belirterek, Türkiye'nin kendilerine kapıları açtığı için minnettar olduklarını söylediler. IŞİD'in kadın, çocuk yaşlı demeden herkesi öldürdüğünü söyleyen Suriyeliler, hayatta kalmak için kaçmak zorunda olduklarını belirttiler. Türkiye'ye gelen sığınmacılar, Suruç'ta kamuya ait yurt ile Suruç Yatılı Bölge İlköğretim Okulu'na yerleştirildi. Bazı Suriyeliler ise, yakınlarının yanına yerleşti. 100 bin kişiyi barındırabilecek şekilde hazırlıklar sürerken, gelenler için kamp kurulması amacıyla çalışmalar başlatıldı.

BAKANLAR SURUÇ'TA
Başb akan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Tarım Bakanı Mehdi Eker ile İçişleri Bakanı Efkan Ala, Suriye sınırında incelemelerde bulunmak üzere Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine gitti. Kurtulmuş, Eker ve Ala burada Suriyeli sığınmacılarla görüşüp, yetkililerden bilgi aldı. Kurtulmuş her şeyin devlet kontrolü altında olduğunu belirterek, "Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir ülke bir günde 60 bin kişiyi sınırlarına alamaz, biz aldık. Kimse aç, susuz bırakılmayacak" dedi.

TÜRK KIZILAYI'NDAN SU VE GIDA YARDIMI
Şanlıurfa'nın Suruç ilçesindeki sığınmacılara Türk Kızılayı tarafından su ve gıda yardımı yapıldı. Suriyelilerin, uygun bir alana götürüldükten sonra kayıt işlemlerinin yapılacağı öğrenildi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırda sığınmacı sayısı 60 bin oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN