Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sınıra Suriyeli akını sürüyor

IŞİD'den kaçan Suriyelilerin sayısı 3 günde 100 bin kişiye ulaştı. Suruç'tan Türkiye'ye alınan mülteciler, AFAD tarafından sağlık kontrolünden geçiriliyor

Giriş Tarihi: 22.9.2014
Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD), Suriye'nin Kürt bölgesi Rojava'daki Kobani kentini ele geçirmek için başlattığı saldırıdan kaçan Kürtlerin Türkiye'ye akını sürüyor. İlk gün 5 bin Suriyelinin giriş yaptığı Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Mürşitpınar sınır kapısından giriş yapan mülteci sayısının dün itibariyle 100 bine ulaştığı öğrenildi. Son olarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, cumartesi günü itibariyle Türkiye'ye geçenlerin sayısının 60 bini geçtiğini söylemişti. AFAD'tan yapılan açıklamada ise dünkü girişlerle rakamın 100 bine ulaştığı belirtildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'nın (AFAD) oluşturduğu alandan Türkiye'ye geçiş yapan Suriyeliler, buradaki koordinasyon merkezine alınıyor. Tek tek sağlık kontrolünden geçirilip kayıtları yapılan sığınmacıların beraberindeki eşyalar da güvenlik güçleri tarafından kontrol ediliyor.

SINIRDA GERGİNLİK
Diğer taraftan Suruç ilçesinde, Suriyelilerin sınırdan Türkiye'ye geçmesini takip eden BDP'li grupla güvenlik güçleri arasında gerginlik yaşandı. Çıkan olaylarda, grubun taş atması üzerine güvenlik güçleri biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Bazı polis ve askerler atılan taşlar nedeniyle yaralandı. Yaralı askerlere ilk müdahale arkadaşları tarafından yapıldı ve daha sonra zırhlı araçlara alındılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınıra Suriyeli akını sürüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN