Sınırda kırmızı alarm! Yüzbinlerce kişi gelebilir

Türkiye'ye çok yakın olan Kamışlı'ya saldırı olması halinde yüz binlerce Suriyeli Türkiye sınırına gelecek...

Giriş Tarihi: 22.9.2014 09:02
Irak Şam İslam Devleti örgütünün Suriye'nin Kobani kentine saldırmasıyla on binlerce mülteci Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinden Türkiye'ye girdi. IŞİD'in Kürt bölgesindeki ilerleyişi ise devam ediyor. Terör örgütü, Nusaybin'e yakın Kamışlı şehrine 25 kilometre mesafedeki Tel Hamis kasabasına kadar ilerlemesi ise bölgede yaşayanları tedirgin ediyor. Cezire'nin merkezi olan Kamışlı'nın nüfusu ise saldırıların ardından yaklaşık 1 buçuk milyona ulaşmıştı.

NÜSAYBİN'E ÇOK YAKIN

Kobani ile Cezire arasında Türkiye yönünden farklılıklar bulunuyor. Saldırıların Kobani'ye yoğunlaşmasıyla Türkiye sınırına akın eden Kürt mülteciler 2 gün süren zorlu bir yürüyüşün ardından sınıra ulaşabildi. Ancak Cezire'nin merkezi olan Kamışlı, Mardin'in Nusaybin ilçesinin hemen karşısında bulunuyor. Kamışlı'ya yapılacak bir saldırıyla birlikte yüz binlerce Suriyelinin Türkiye sınırına yığılması bekleniyor.

İLK İŞARET GEÇEN HAFTA GELDİ

Saldırının ilk işartleri geçtiğimiz hafta gelmişti. IŞİD'in Kamışlı'ya iki havan topu göndermesinin ardından paniğe kapılan binlerce Suriyeli, Türkiye sınırına gelmişti. IŞİD'in Kamışlı'ya başlattacağı olası kara harekatının başarıya ulaşması durumunda ise bu sayı yüzbinlere ulaşacak. AFAD, konuyla ilgili kırmızı alarm verdi. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un bizzat yönettiği krizle ilgili saat başı Ankara'ya bilgilendirme yapılıyor.

20 ADET TANKLA ÇIKARMA YAPTILAR

Kamışlı'ya 25 kilometre yaklaşan savaşta PYD'ye nazaran IŞİD'in daha gelişmiş silahlara sahip olduğu biliniyor. Kaynaklar, IŞİD'in özellikle Irak ve Suriye rejimlerinden ağır silahlar ele geçirdiği ve Kamışlı'ya 20 adet tankla çıkarma yaptığı bilgisini verdi. Her iki tarafın da ideolojik motivasyonu yüksek olmasına rağmen IŞİD'in askeri üstünlüğü daha fazla.

SALDIRI BEKLENİYOR

Kamışlı, Mardin'in Nusaybin ilçesinin hemen karşısında bulunuyor. Kamışlı'ya yapılacak bir saldırıyla birlikte yüz binlerce Suriyeli Türkiye sınırına gelebilir.

Kaynak: Yenişafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sınırda kırmızı alarm! Yüzbinlerce kişi gelebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN