Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tarihi imtihandan başarıyla çıktık'

IŞİD'in elinde 101 günlük esaretin ardından Türkiye'ye getirilen aileleri Köşk'te konuk eden Erdoğan: İşte yeni Türkiye bu. Tarihe mal olacak bir imtihan sürecinden geçtik ve bu imtihan başarılı bir şekilde neticelendi

Giriş Tarihi: 22.9.2014
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaklaşık üç ay Musul'da alıkonulduktan sonra dün Türkiye'ye getirilen Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz, başkonsolosluk personeli ve ailelerini Çankaya Köşkü'nde kabul etti. Kabulde konuşan, Birleşmiş Milletler (BM) 69'uncu Genel Kurulu görüşmelerine katılmak için New York'a hareketinden önce Esenboğa Havalimanı'nda basın açıklamasından sonra soruları da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan şu mesajları verdi:
KONUŞAMAYACAKLARIMIZ VAR: Süreci hassasiyet içerisinde sürdürmemiz gerekliydi. Konuştuklarımız, konuşacaklarımız bir de konuşamayacaklarımız var. Çünkü devlet yönetmek bakkal işletmeye benzemez. Buradaki bu hassasiyetleri korumak durumundasınız. Korumadığınız zaman bunun farklı faturaları gelir. Bu faturalara da katlanmak öyle kolay bir iş değil. Tarihe mal olacak bir imtihan sürecinden geçtik ve bu imtihan başarılı bir şekilde neticelendi.
BAYRAM BULUŞMASI: Yaşanan buluşma adeta bir bayram buluşması gibi oldu. Metanetle kurtuluşu beklediniz. Hiçbir oyuna gelmediniz, tahriklere kapılmadınız. Bu sabrınız, metanetiniz her türlü takdirin üstündedir. Buradaki bu vakur duruş, aslında bu milletin vakur duruşunun da ayrı ifadesidir.
ET İLE TIRNAK GİBİYDİK: Süreç içerisinde MİT, Emniyet teşkilatımız, Silahlı Kuvvetlerimiz, hiçbirisi ayrı bir şey içerisinde olmadı. Bu çalışma birlikte yürüdü. Çünkü burada et tırnak gibiydik, ayıramazdık.
KOALİSYON TEKLİFLERİNE 'EVET' DİYEMEZDİK: Sizlerin can güvenliğini düşünmek bizim asli görevimizdi. Eğer biz, bazı koalisyon taleplerine, tekliflerine o anda hemen 'Ne demek tabii biz de varız' denilebilirdi. Dünyanın devleri bir arada. Ama biz hemen bu işe 'evet' diyemezdik. Çünkü bizim 49 canımız var. Personelimizin can güvenliğini, onların özgürlüğünü düşünerek yol haritamızı buna göre belirledik.
YENİ TÜRKİYE VURGUSU: Yeni Türkiye bu. Büyük bir devlet olarak birtakım risklerle karşılaşmamız, birtakım imtihanlara maruz kalmamız son derece doğaldır. Bakın şu anda 1 milyon 300 bin Suriyeli ve Iraklıyı eğer topraklarımızda biz ensar anlayışıyla misafir ediyorsak, bu, bu milletin büyüklüğünün ifadesidir. Bazıları bunu kavrayamayabilir. Biz bardağın dolu tarafına bakacağız.
ULUSAL GÜVENLİK STRATEJİSİNİ GÖZDEN GEÇİRECEĞİZ: Koalisyon ve koalisyon güçleriyle bundan sonraki yol haritasının geniş istişaresinin yapılması gerekiyor. 1 milyon 300 bin insan artık ülkemize gelmiştir. Ulusal Güvenlik Stratejisi'ni tekrar gözden geçireceğiz.
OPERASYON MİT'İN MAHARETİ: Konsolosluk görevlilerimizin Türkiye'ye getirilmesi tamamen Milli İstihbarat Teşkilatımızın maharetidir. Bu operasyon tamamıyla bölgede Türkiye'nin dikkate alınmasını gerektiren bir hareket olmuştur. Türkiyesiz karar vermek bölgede şu anda gelinen neticenin de bana göre en önemli sebeplerinden birisidir.
MUHALEFET FARKINDA DEĞİLDİ: Hatırlayın 102 gündür Türkiye'deki bazı siyasilerin yaptıkları açıklamalar var. Neler söylemediler ki, tahrikler... Neler söylemediler ki. Eğer biz ağzımızdan çıkan kelimeleri o dönem içinde seçtiysek, orada hassas davrandıysak işte o dün içindi. Bundan sonraki sürece yönelik, 'Cidde'deki koalisyonda niçin böyle bir tavır takındık' deniliyorsa işte bu dün içindi, ama onlar bunun farkında değil. NATO Zirvesi'nde bunları yine konuştuk, orada da biz birçok şeyleri ikili görüşmelerde de genel görüşmede de ifade ettim. Ve dedim ki; 'Bizim önümüzde böyle bir durum var, böyle bir durum olduğu sürece biz bu çerçeve içerisinde ancak insani yardım konusunda lojistik destek veririz, ama bunun dışındaki işlerin içerisinde biz rol almayız' dedik.
BUNDAN SONRAKİ SÜREÇLE İLGİLİ TAVIR: Bundan sonraki süreçle ilgili mesele ayrı bir konu. Onu bu sabah Başbakanımızla da görüştüm, 'Sizler de çalışmalarınızı yapın, bizler de BM'de zaten görüşmeler yapacağız, döndükten sonra oturur değerlendiririz. Ne gibi bir tavır alacağız ki bu tavır daha çok Suriye'den, Irak'tan ülkemize gelen, komşu ülkedeki dost, kardeşlere karşı bir ortaya koymamız gereken tavırdır, bu tavrı da artık belirlememiz lazım.
KONSOLOSLUK GÖREVLİLERİNE 1 AY İZİN: Çok ayrı kaldınız. Diyorum ki bu ara, şöyle bir ay bir izin, inşallah yapalım. Yasal olarak bir ay izinli sayalım. Bir ay izin kullanmak suretiyle sizler ailece bir arada olun. Bu bir fırsattır.

ARKADAŞINA GÖNDER
'Tarihi imtihandan başarıyla çıktık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN