Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıtay adaylarına paralel yapı damgası!

Giriş Tarihi: 22.9.2014 13:25 Güncelleme Tarihi: 22.9.2014 13:26

Yargıtay kontenjanından HSYK'ya seçilecek üyeler için aday liste netleşti. Paralel yapının etkili olduğu listede ilginç isimler var:

HSYK'nın Yargıtay'dan gelecek üyelerinin belirleneceği seçimler yarın yapılacak. Yeni Şafak'ın haberindeki iddialara göre paralel yapı, yarınki seçimlerde Yargıtay'da sosyal demokrat kimliği ile bilinen ancak cemaate yakın duran isimleri aday olarak belirledi. 3 asil, 3 yedek üyenin belirleneceği seçimlerde, HSYK 1. Daire Başkanı İbrahim Okur'un yine başrol üstlendiği iddia edildi.

Kanun değişikliği ile 1. Başkanlık Kurulu seçimleri yenilenen ancak sosyal demokrat üyelerin oylarıyla Başkanlık seçimlerinde önemli ölçüde sandalye kapan paralel yapı, bu üstünlüğünü HSYK üyeliği seçimleri için de kullanmak istiyor.

Yargıtay'da sosyal demokrat üyelerle yaptığı işbirliğinin bir benzerini HSYK üyeliği seçimlerinde de öngören paralel yapı, bu hamlesini halen Yüksek Kurulun 1. Daire Başkanı İbrahim Okur aracılığıyla yapacak.

OKUR'UN 'PARALEL HSYK' PLANI MI?


2010'da yapılan anayasa değişikliği ile üye yapısı ve işleyişi değişen HSYK'nın paralel yapının eline geçmesinde önemli katkısı bulunduğu ifade edilen 1. Daire Başkanı İbrahim Okur, Yüksek Kurulu yine dizayn etmek için çalıştığı iddia edildi.

Yeniden aday olan Okur bir taraftan propaganda çalışması yaparken bir taraftan da paralel yapıyla temaslarını sürdürdüğü belirtildi. Okur'un yarın Yargıtay'da yapılacak seçimlerde yakın arkadaşı Mustafa Ateş'i aday göstermesi de dikkat çekti. Sosyal demokrat kimliği ile tanınan YARSAV üyesi Ateş'in, Okur'un yakınındaki isimlerden biri olduğu, paralel yapı ile birlikte hareket ettiği konuşulanlar arasında...

2011 YILINDA 'SIZAN'LAR ADAY


Paralel yapının bir diğer adayı Ali Eryılmaz ismi de dikkat çekiyor. Eryılmaz, Adalet Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığında Adalet Başmüfettişiyken 2011'de paralel hakimiyetinin bulunduğu HSYK tarafından Yargıtay üyeliğine seçilmişti. Kerim Tosun ve Sincan hakimiyken HSYK tarafından aynı yıl Yargıtay üyeliğine seçilen Salih Sönmez de aday gösterilen isimler arasında. Paralel yapının bir diğer adayı Yakup Ata ise, sosyal demokrat kimliği ile tanınıyor.

LİSTEDE DİKKAT ÇEKEN İSİM


Adalet Bakanlığı eski Personel Genel Müdürü Mustafa Kemal Özçelik de paralel yapının adayı olarak HSYK seçimlerine girecek. Genel müdürlüğü döneminde paralel yapı mensubu birçok hakim ve savcıya olağanüstü korumacılık sağladığı ve bu isimlerin yükselmesini kolaylaştırdığı iddia edilen Özçelik, HSYK üyeliğine aday oldu.

13 ÜYE YARIŞACAK


HSYK'nın Yargıtay kontenjanından gelen 3 asil, 3 yedek üyenin görev süresi 25 Ekim'de sona eriyor. Yargıtay Büyük Genel Kurulu, 23 Eylül'de toplanarak HSYK üyeleri için seçim yapacak.

HSYK üyeliği için Yargıtay'dan 16 isim adaylık müracaatı yapmıştı. Ancak seçimlere az bir zaman kala Ahmet Karayiğit, Hüseyin Boyrazoğlu, Nesrin Yılmazcan çekildi. Seçimde Muharrem Akkaya, Alp Arslan, Bahri Aydoğan, Zeynep Nilgün Hacımahmutoğlu, Ali Orhan, Rıza Şahin, Yakup Ata, Mustafa Ateş, Ali Eryılmaz, Mustafa Kemal Özçelik, Salih Sönmez, Kerim Tosun ve Halit Baysoy yarışacak.

ALKAN SÖZÜNÜ TUTMADI


Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a HSYK'ya 3 asil, 3 yedek üyenin belirleneceği seçimin 13 Ekim'de yapılacağını belirtmişti. Ancak Yargıtay, geçtiğimiz günlerde bu kararını değiştirerek seçimi 23 Eylül'de yapmayı kararlaştırdı. 12 Ekim'de adli ve idari yargı üyelerinin HSYK için yapacağı seçimi beklemeden Yargıtay'ın oturum kararı alması, paralel yapının bir oyunu olarak nitelendirilmişti.

SEÇİMLER 12 EKİM'DE


Kurulun Danıştay kontenjanından seçilen 2 asıl, 2 yedek üyesinin görev süresi ise 18 Ekim'de bitiyor. Danıştay Büyük Genel Kurulu'nda yapılacak seçim, 12 Ekim olarak kararlaştırıldı. Seçim için Danıştay üyeleri Taci Bayhan, Gürsel Mekik, Emin Sınmaz, Ziya Özcan, Şaban Işık, Hasan Turgut ve Mustafa Gökçek aday oldu.

Kaynak: Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıtay adaylarına paralel yapı damgası!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN