Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan flaş IŞİD açıklaması

Giriş Tarihi: 23.9.2014 16:21

Cuhmurbaşkanı Erdoğan ABD'li gazeteci Charlie Rose'a IŞİD'le ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan New York'ta gazeteci Charlie Rose'a konuştu.

Erdoğan, halifelik ilan edip kendisini İslam Devleti olarak sunan IŞİD'in bir devlet olmadığını vurgularken, "Kimse onlara devlet demiyor. Hayır devlet değiller. Bu kabul edilemez. Bu bir terör örgütüdür. Onlar kendilerini istediği gibi tanımlayabilirler ama bu bizim onları öyle kabul edeceğimiz anlamına gelmez"dedi. Erdoğan IŞİD'e karşı koalisyon ve hava harekâtları üzerinden geliştirilen stratejinin de eksik olduğunu vurgularken, "IŞİD bataklığının kurutulması için Irak ve Suriye'ye birlikte bakılmalı. Bataklığın bir ayağı Suriye'de bir ayağı Irak'ta. Bu bataklığın buralardan tamamen temizlenmesi gerekiyor" dedi.

"TÜRKİYE ÜZERİNE DÜŞENİ YAPACAK"


Türkiye'nin IŞİD'le mücadeleye desteğini de yineleyen Cumhurbaşkanı, "IŞİD saldırısıyla Musul'da yaşananlar şimdi de Kobani'de yaşanıyor. Hava saldırıları müdahalenin bir boyutu, mücadelenin tamamı değil. Türkiye deneyimi çerçevesinde IŞİD ile mücadelede üzerine düşeni yapacak" dedi.

"REHİNELER İÇİN TAVİZ VERİLMEDİ"


Charlie Rose, Erdoğan'a Musul'daki rehinelerin serbest bırakılmasını ve IŞİD'le nasıl bir pazarlık yapıldığını da sordu. Cumhurbaşkanı konsolosluk çalışanlarının özgürlüklerine kavuşmalarının ülke için 'çok önemli bir gelişme' olduğunu belirtip, "Çok fazla spekülasyon var. Ama şunu kesinlikle söyleyebilirim ki herhangi bir fidye ödenmemiştir. Bu tamamen diplomatik ve siyasi bir pazarlıkla olmuştur. Ülkemiz ve hükümetimiz adına herhangi bir taviz verilmemiştir" yanıtını verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan flaş IŞİD açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN