Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Fırtına kurtulamadığı için çok üzüldüm'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 49 rehinenin burnu bile kanamadan Türkiye'ye getirildiği operasyonu anlatırken, bomba arama köpeği Fırtına kurtarılamadığı için büyük üzüntü duyduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 23.9.2014
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, BM Genel Kurulu için geldiği New York'ta temaslarına başladı. Erdoğan, Dış İlişkiler Konseyi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin başarılı rehine kurtarma operasyonunu anlattı. Çok başarılı bir rehine kurtarma operasyonu gerçekleştirildiğini vurgulayan Erdoğan, "Bir vatandaşımızın bile burnu kanamadı, ancak konsoloslukta bir köpeğimiz vardı. O köpeğimizi (Fırtına) kurtaramadık, ona çok üzüldüm" dedi. Bomba arama köpeği Fırtına'nın, IŞİD'e yönelik bir bombardıman sırasında öldüğü belirtilmişti. Erdoğan, Türkiye üzerinden Suriye ve Irak'a gittikleri öne sürülen yabancı savaşçıların durumuyla ilgili bir soru üzerine de "Biz üzerimize düşeni yapıyoruz, bunu defalarca söyledik. Burada Avrupa'nın da sorumlulukları var. Bana daha fazla ne yapıp ne yapamayacağımızı sorarsanız, kendime hakarem sayarım" diye konuştu.

TAKAS İDDİASINA İSRAİLLİ YANIT

Erdoğan, gelecek hafta Gazetecileri Koruma Komisyonu'nun Türkiye'ye geleceğini ve kendileriyle görüşüp görüşmeyeceklerinin sorulması üzerine de "Gelsinler, seve seve görüşürüz" dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, 49 rehinenin serbest bırakılması için IŞİD'le takas yapıldığı iddiaları konusunda da "Bazıları var, bir esiri için bin 500 kişiyi bırakıyor. Bunları merak etmiyorsunuz" diyerek, İsrail'in er Gilad Şalit için yaptığı rehine takasına göndermede bulundu. Bu arada Erdoğan'ın, Galler'deki NATO Zirvesi'nde görüştüğü ABD Başkanı Barack Obama'dan Fethullah Gülen'in iadesi ya da sınırdışı edilmesini istediğini belirterek, "Obama'dan tam istediğim karşılığı alamadım" dediği öğrenildi. Öte yandan Erdoğan'ın Ronald S. Lauder başkanlığındaki Dünya Yahudi Kongresi heyeti ile dün yapacağı görüşme iptal oldu. Görüşmenin, heyetin, kabul için daha önce aldığı randevu saatini dün sabah değiştirmek istemesi ve Erdoğan'ın programının yoğunluğu yüzünden başka bir tarih verememesi nedeniyle iptal edildiği kaydedildi. Türkiye New York'ta bir yandan Suriye sınırına insanı amaçlı tampon belge için nabız yoklarken Rusya'nın itirazlarına karşı da diplamisi atağı başlattı. Ankara, Suriye'de muhaliflerin güç kazanması, IŞİD gibi örgütlere karşı önlem alınması ve sivillere etkili yardım götürülmesi için savunduğu sınırda oluşturulacak tampon bölge konusunda yeni bir engel ile karşı karşıya. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi Rusya, Türkiye'nin tampon bölge yaklaşımına sıcak bakmıyor. Erdoğan, geçtiğimiz ay boyunca yapılan görüşmelerle Türk tezlerine yaklaşan ve tampon bölgeye sıcak bakan ABD yönetiminin Rusya'nın da ikna edilmesi için devreye girmesi istenecek. Öte yandan ılımlı muhaliflerin eğitilmesi için karar alan ABD'ye bu kararın başarılı sonuç getirmesi için uçuşa yasak bölge ilanının şart olduğu vurgulanacak. Erdoğan'ın, Biden görüşmesinde ele alınacak diğer önemli konu ise IŞİD ile mücadele olacak.

KORUMA EKİBİNDE 3 TÜRK
Erdoğan'ın New York seyahati boyunca korunması için New York Polis Departmanı tarafından görevlendirilen ekipte 3 Türk polis yer aldı. New York polis Departmanı'ndan Erhan Yıldırım ile Bilgin Şaşmaz daha önce de Erdoğan'ı koruduklarını söylerken, ekipte federal dedektif olarak görev alan 3. Türk ise ismini vermek istemedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Fırtına kurtulamadığı için çok üzüldüm'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN