Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Hiçbir zaman fidye ödemedik'

IŞİD tarafından Irak'ta 49 gün rehin tutulan ve MİT'in yaptığı başarılı operasyon sonrasında kurtarılan konsolosluk çalışanları için fidye ödendi yorumlarına Başbakan Ahmet Davutoğlu'ndan sert bir şekilde yanıt geldi.

Giriş Tarihi: 23.9.2014 01:13

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 49 gün rehin tutulan konsolosluk görevlilerini kurtarmak için yapılan operasyon sonrasında yapılan IŞİD'e fidye ödendi eleştirilerine yanıt verdi ve fidye ödemedik dedi. İşte o açıklama:

"Prensip olarak hiçbir zaman fidye ödemedik. Fidye ödemek bir vatadanşarı kurtarırken başkalarını tehlikeye atar. Ailelerin psikolojilerini, kalan elemanların psikolojilerini, kaçıranları dolaylı müzakere ile psikolojilerini yöneteceksiniz.

Önemli olan vatandaşlarımızın ülkeye dönmesidir. Operasyonun neticesi önemli. Kardeşlerimizden birinin saç teline zarar gelseydi bildiğimiz her şeyi unuturuz. Zikrettiğimiz tek şey fidye ödemedik, ödemeyiz. Bu milli bir operasyondur. Elimizden gelse ilk gün alırdık. Bir an bile bırakmazdık.

Rehinelerin tutulmamaları gerektiğine yönelik pazarlıklar tabii ki yapıldı. MİT'e ne gerekiyorsa yapın, talimatı verdim. Bunlar içinde fidye dışında her türlü temas vardır. Kimle temas kurmak gerekiyorsa kuruldu. Ayrıca başka temaslar da olmak zorunda."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Hiçbir zaman fidye ödemedik'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN