Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Her türlü desteği veririz

Suriye'deki IŞİD hedeflerine karşı ABD öncülüğünde gerçekleştirilen hava operasyonlarının sürmesi gerektiğini belirten Erdoğan, Türkiye'nin üzerine düşen adımları atacağını söyledi

Giriş Tarihi: 24.9.2014
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin, ABD ile koalisyon ortaklarının Suriye'de IŞİD'e karşı gerçekleştirdiği hava operasyonlarına olumlu yaklaştığını ve ara vermeden devam etmesi gerektiği düşüncesinde olduğunu söyledi. Erdoğan, Türkiye'nin operasyonlara askeri, siyasi her türlü desteği vereceğini kaydetti. New York'taki Türkevi girişinde gazetecilere konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, şunları söyledi: "Şu anda gelen bilgiler çok çok farklı hedefler noktasında nereler bulundu, nasıl vuruldu, tam manasıyla bize ulaşmış değil. Bölgedeki terör örgütlerine yönelik bir eylem olduğu için bizim de olumlu yaklaştığımız bir adımdır. Bunun tabii böyle bir olup ondan sonra ardından ciddi ara verilmesi yanlış olur. Bu yol haritasının kararlılıkla sürdürülmesi gerekir ve bölgedeki terörle mücadelenin bir ortak mutabakat içerisinde yürütülmesi gereğine inanıyorum" dedi. Erdoğan, Türkiye'nin vereceği katkının sorulması üzerine ise şunları kaydetti: "Kendileriyle görüşüyoruz. Ona göre üzerimize düşen görev neyse bunu yapacak, biz de üzerimize düşen adımları atacağız. Döndükten sonra hükümetimizle bu görüşmeleri yaptıktan sonra alacağımız karar çerçevesinde buradaki desteğimizi sürdüreceğiz. Bu destek askeri, siyasi her türü kapsar."

'ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPARIZ'

Tampon bölge konusunda "Gözü kapalı bakmamalı, bu bir vaka" ifadesini kullanan Erdoğan, "Bir defa no fly zone (uçuşa yasak bölge) önemli. Suriye tarafında güvenli bölge önemli bir şey. 1,5 milyon insan şu anda bizim tarafımızda sosyolojik olumsuz bir şey var. Hala gelmeye devam ediyor" diye konuştu. Konunun bir de üçüncü boyutu olduğunu söyleyen Erdoğan, "Bölücü terör örgütleriyle mücadeleyi kararlılıkla sürdürmemiz gerekiyor. Bunu kendileri de kabulleniyor. Bu çerçevede Türkiye olarak üzerimize düşeni gerçekleştiririz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, CBS kanalı programcısı Charlie Rose'a önceki gün verdiği mülakatta da, herhangi bir adım atılması için Suriye ve Irak'a birlikte bakılması gerektiğini vurguladı. Erdoğan, şunları söyledi: "Türkiye, deneyimi çerçevesinde IŞİD ile mücadelede üzerine düşeni yapacak. IŞİD için gerekli ortamı Esad oluşturdu. IŞİD saldırısıyla Musul'da yaşananlar, şimdi Kobani'de yaşanıyor. Terörle mücadele bölgesel değil uluslararası bir olaydır. IŞİD ile mücadelede ne yapılması gerekiyorsa yapılmalı."

'ABD SİLAHI KULLANIYOR'
Erdoğan, "Suriye'de desteklenecek ılımlı grupların, IŞİD ve Nusra'ya karşı başarı elde edip edemeyecekleri" sorusuna ise "Zamanında destek verilmedi. Özgür Suriye Ordusu ılımlı gruptu ama desteklenmedi" karşılığını verdi. Türkiye'nin El-Kaide ile başından beri mücadele ettiğini, IŞİD'in de El-Kaide'nin bir kolu olduğunu hatırlatan Erdoğan, "Ellerinde kimin silahı var? ABD'nin Maliki'ye verdiği silahlar var. Biz ABD'ye Maliki'yi desteklememelerini söyledik. Sonuç ortada" dedi. Erdoğan, rehine hassasiyetine rağmen Türkiye'nin koalisyon toplantısında yer aldığını hatırlatarak, "Terörle mücadelede çekincemiz yok" diye konuştu.

"ABD'DEKİ BAZI KURULUŞLAR PARALELİN ETKİSİNDE"
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Dış İlişkiler Konseyi'nde (CFR) yaptığı konuşmada, Türkiye'de, yaklaşık 30 yıldır Paralel Yapı'nın olduğunu kaydetti. Bu örgütün son yıllara kadar eğitim ve yardım faaliyetlerinde bulunan bir yapı olarak tanındığını anlatan Erdoğan şöyle konuştu: "Ancak 2012'den itibaren büyük bir çıkar şebekesine dönüştüğü, faaliyet gösterdiği ülkelerde elde ettiği güç ile ciddi bir tehdit haline geldiği anlaşıldı. Bu tehlikeli örgütün, muhaliflerimizce taşeron olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu örgüt kendisini kullananları dahi gün gelip arkadan hançerleyecek bir örgüttür. Bu örgütü, 11. yüzyılda ortaya çıkan 'Haşhaşiler'e benzetiyoruz. ABD'deki bazı medya ve düşünce kuruluşlarının da bu örgütün etkisi altında kaldığını görüyoruz. Başkan Obama'ya 'Bizden istediğiniz teröristleri size nasıl teslim ediyorsak siz de bizim ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu şahsı ya sınırdışı edin ya da bir suçu olmadığı iddiasında ise bize verin' dedik. Türkiye ve ABD, her iki ülke için tehdit teşkil eden bu örgütle mücadelede işbirliği yapacaktır." Bu arada Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan, merhum Ahmet Ertegün'ün eşi Mica Ertegün tarafından önceki akşam onuruna verilen yemeğe de katıldı.

'İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNDE ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ'
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi'nde, iklim değişikliğiyle ilgili önemli mesajlar verdi:
SORUMLULUK BÜYÜKLERDE: Küresel iklim değişikliği ile mücadelede sanayi devriminden itibaren tarihsel sorumluluğa sahip gelişmiş ülkeler, salınım azaltımı, finansman ve teknoloji desteği konusunda daha fazla sorumluluk üstlenmeli. Özellikle finansman konusunda sözlerin bir an önce yerine getirilmesi şart. Teknoloji konusunda fikri mülkiyet hakları kolaylaştırıcı tedbirler alınmalı. Yeni rejimin müzakerelerinde gerekli ortamın oluşturulması gerekiyor. Türkiye kritik kümelenme oluştuğu takdirde iklim değişikliğiyle ilgili üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Ekonomimizde karbon salınımı da yarı yarıya indirildi.
YENİLENEBİLİR ENERJİ: Bu dönemde yenilenebilir enerjinin, toplam enerji tüketiminin yüzde 30'una ulaştırmayı hedefliyoruz. Yine orman alanlarını geliştirmeyi hedefliyoruz.
YAPICI DAVRANMALIYIZ: Ekonomideki karbon miktarı da yarı yarıya azaltıldı. Salınım projeksiyonlarını 2015'in ilk yarısında tamamlamayı planlıyoruz. Müzakere sürecinde önümüzde kısa bir süre var.

RENZİ'YE TÜRKİYE DAVETİ
Birleşmiş Milletler (BM) İklim Zirvesi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın programı yoğundu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile bölgesel konuları görüşen Erdoğan, İtalya Başbakanı Matteo Renzi ile de bir araya geldi. Erdoğan, Renzi'yi Türkiye'ye davet etti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Her türlü desteği veririz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN