Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mülteci sayısı 400 bini bulabilir

BM, IŞ İD saldırısından kaçarak Türkiye'ye giren mülteci sayısının 400 bini bulabileceğini duyurdu. Yardım için ilk müracaat ise Suruç Kaymakamlığı'na yapıldı

Giriş Tarihi: 24.9.2014
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün saldırıları nedeniyle Suriye'nin Kobani ilçesinden Türkiye'ye sığınan mülteci sayısının 400 bini bulabileceğini kaydetti. BMMYK Sözcüsü Melissa Fleming, dün İsviçre'nin Cenevre kentinde yaptığı açıklamada, şimdiye kadar tamamına yakını Kürt olmak üzere 138 bin dolayında insanın Türkiye'ye giriş yaptığını belirterek, bu sayının hızlı bir şekilde artabileceğini vurguladı.

ÇATIŞMA SESLERİ KESİLDİ
Diğer taraftan ABD ve bazı Arap ülkelerinin Suriye'deki ilk hava operasyonuyla birlikte, sınırdaki çatışma sesleri de kesildi. Suriye'deki hava saldırıları nedeniyle TSK, sınırda önlemleri artırdı.

HAYVANLAR DA SINIRDA
Çatışmalardan kaçan sığınmacıların, beraberinde getirdikleri ancak olası hastalık riskleri nedeniyle sınırdan alınmayan hayvanlarla ilgili Tarım Bakanlığı çalışma başlattı. Buna göre, sağlık kontrolünden geçirilecek hayvanlar, kesimhanelerde kesilecek. Sınırın diğer tarafında bekleyen hayvanlara şimdilik itfaiye araçlarıyla su veriliyor.

GÖÇÜN EN BÜYÜK MAĞDURU ÇOCUKLAR
Trajedinin diğer ucunda da sınırda dünyaya gelen çocuklar bulunuyor. Sınırı geçtikten sonra doğum yapan Nasra Süleyman'ın 'Ferman' adını verdiği bebek de onlardan biri. Türk askerinin fark ettiği Ferman bebek, kontrol noktasından içeri alındı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mülteci sayısı 400 bini bulabilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN