'Taltif alan polisi biz tanımıyoruz'

Paralel yapı mensubu polislere bol keseden ödül maaş dağıtan polis şefleri emniyetteki sorgularında çark etti

Giriş Tarihi: 24.9.2014
Emniyet'teki "usulsüz taltif" soruşturması kapsamında 7 ilde gözaltına alınan çoğunluğunu polis şeflerinin oluşturduğu 14 kişinin sorguları sürüyor. Önceki sabah saat 06.00 itibariyle belirlenen adreslere yapılan eşzamanlı baskınlarda gözaltına alınan polisler arasında eski Güvenlik Dairesi Başkanı Bekir Akarsu ile yardımcılarından Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın kardeşi Halil Dumanlı da bulunuyor. Tatile çıkan, mazeret izninde olan, balayına giden hatta ataması yapılmamış paralel yapı mensubu polislere bol keseden taltif dağıtan müdürler , emniyette çark ederek, "Taltif verdikleri polisleri tanımadıklarını" söyledi. Savcılıktan ek gözaltı süresi alınan polislere taltif almaları sağlanan 30 personelle ilgili, "Taltiflerin akıbeti hakkında bilginiz var mı?", "Polis memuru ve amirlerine niye taltif verdiniz?" gibi sorular soruldu. Ancak şüpheli polis şeflerinin bu sorular karşısında konuşmayarak yalnızca 'bilmiyoruz' , 'tanımıyoruz' gibi kısa cevaplarla adeta 3 maymunu oynadıkları öğrenildi. Oysaki gözaltına alınan şüpheliler taltif almaları için imza verdikleri polislerle aynı dönemde çalışmıştı. Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu raporunda, 202 milyon TL olan 2012 yılı bütçesinden 150 milyon TL'nin taltif sistemiyle paralelci polislere dağıtıldığına yer verilmişti.

CEVAPLAR BİR AĞIZDAN

Sorulara verilen tüm cevapların da benzer olması dikkat çekti. Özellikle 1. Sınıf Emniyet Müdürü Bekir Akarsu ile Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı'nın kardeşi olan 2. Sınıf Emniyet Müdürü Halil Dumanlı'ya, "Taltif alan kişilerle herhangi bir yakınlığınız var mı?" şeklinde sorular yöneltildiği, benzer soruların diğer şüphelilere de sorulduğu ancak şüphelilerin, "Haberim yok", "Tanımıyorum", "Taltif verilen amir ve memurları ne bilirim ne de tanırım" gibi önceden çalışılmışcasına hep bir ağızdan cevaplar verdikleri kaydedildi.

BUGÜN ADLİYEYE SEVK EDİLECEK
Haklarında gözaltı kararı bulunan 17 kişiden 3. Sınıf Emniyet Müdürü Saruhan Kızılay Vietnam'da, Komiser Haydar Akyürek Yunanistan'da oldukları, 1 kişi de adresinde bulunamadığı için henüz ifadelerine başvurulamadı. Gözaltında bulunan 14 kişi sorgularının tamamlanmasının ardından bugün adliyeye sevk edilecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Taltif alan polisi biz tanımıyoruz'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN