Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan Genelkurmay'a talimatı verdi

Esad'ın katliamları ve IŞİD örgütüne karşı Türkiye'nin 'uçuşa yasak bölge ilan edilsin' teklifi, BM Genel Kurulu'nda masada. Eğer Türkiye'nin tezi kabul edilir, yasak bölge hayata geçerse Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözünü ettiği 'askeri destek' kapsamında Mehmetçik, masum siviller için güvenli bölgeyi koruyacak

Giriş Tarihi: 25.9.2014 13:54 Güncelleme Tarihi: 25.9.2014 13:55
Suriye'de Esad rejiminin sürdürdüğü katliamlara karşı Türkiye'nin dile getirdiği 'güvenli ve uçuşa yasak bölge oluşturulması' tezi, ABD ve müttefik koalisyon güçlerince müzakere ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın New York'ta yapılan 69. BM Genel Kurulu temaslarında sarfettiği 'Operasyona gereken desteği vereceğiz. Destek askeri ya da lojistik olabilir' sözlerinin, Türkiye'nin sınır teklifinin hemen ardından geldiğine ve bu açıklamanın, teklifin kabul görme olasılığının yüksek olduğu anlamı taşıdığına işaret ediliyor. Güvenli ve uçuşa yasak bölge tezinin BM nezdinde kabul görmesi halinde Suriye ve Irak topraklarında IŞİD'e karşı yapılacak operasyonlarda Türkiye, güvenli bölgelerin korunması amacıyla kara güçleriyle katkıda bulunacak.

GENELKURMAY'A TALİMAT


Erdoğan, BM toplantısına katılmadan önce Genelkurmay Başkanlığı'na talimat vererek operasyonların sonucunda ortaya çıkabilecek göç dalgası ve bunların nerelerde karşılanacağına ilişkin çalışma yapılmasını istedi. Bunun üzerine Genelkurmay, ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri ile 'güvenli bölge' ve 'uçuşa yasak alanlar' konusunda ortak çalışma yürüttü. BM denetiminde oluşturulacak güvenli bölgelerin derinliği ve genişliği ile buralara gönderilecek yardımların güzergahları tek tek belirlendi.

İSTİHBARAT DESTEĞİ


Türkiye'nin askeri anlamda vereceği bir diğer desteğin ise 'istihbarat' alanında olacağı belirtiliyor. IŞİD'in elindeki rehineleri kurtarmayı başaran MİT'in, bölgede önemli haber kaynaklarına sahip olduğu biliniyor. Bölgede terörü besleyen ana damarın Suriye'de Esad rejiminin katliamları olduğunu muhataplarına ileten Cumhurbaşkanı Erdoğan, sınırda güvenli bölge oluşturulması ısrarıyla sivil katliamların önüne geçilmesi çağrısı yapıyor. Hava operasyonları sırasında 'bölge halklarının yaşamlarının garanti altına alınmasını' ve onların zarar görmemesini isteyen Erdoğan, görüştüğü liderlere 'Acil hareket geçilmeli' çağrısı yaptı.

ACİL MÜDAHALE ÇAĞRISI


Suriye'den son birkaç günde Türkiye'ye gelen yüzbinin üzerindeki sığınmacıyı hatırlatan Erdoğan, sözkonusu göç hareketlerinin kontrol altına alınması gerektiğini kaydetti. Bölge halklarının iç karışıklık bitene kadar hayatlarını sürdürebilecekleri güvenli alanların oluşturulması için Genelkurmay Başkanlığı'nın hazırladığı çalışmayı da paylaşan Erdoğan, BM'nin acilen bu duruma müdahale etmesi gerektiğini söyledi.

JOE BİDEN'A İNCİRLİK ŞARTI


Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile kritik bir toplantı gerçekleştirecek. Türkiye'den hava operasyonları için İncirlik Üssü'nü açmasını isteyecek Biden'a, Türkiye birkaç tezle destek şartı sunacak. Türkiye'nin güvenli bölge oluşturulması ve sivillere yardım çalışmalarında aktif olarak yeralmak istediği ABD'lilere iletilecek.

4 YILDIZ TEYAKKUZ


Türkiye-Suriye sınırına yakın Kobani'de Kürtlerle IŞİD örgütü üyeleri arasında çatışmalar sürüyor. Alınan önlemleri incelemek üzere Kara Kuvvetleri Komutanı Hulusi Akar dün Suriye sınırına giderek incelemelerde bulundu. Sıfır noktadaki birlikleri denetleyen Akar, Kobani'deki çatışmalar dolayısıyla oluşacak risklere karşı önlemlerin artırılmasını istedi.

Kaynak: Yeni Şafak
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan Genelkurmay'a talimatı verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN